logo

trugen jacn
19 Haziran 2014

ÇİN BAŞBAKANI İNGİLTERE’DE PROTESTOLARLA KARŞILANDI.

li-kechyang-engiliye-ziyaret-namayish.jpg

    Çin Başbakanı Li Kiqiang’ın İngiltere’ye yaptığı resmi ziyareti sırasında Uygur,Tibet Teşkilatları ile Çin’de yasaklanan Falung Gung mezhebi üyeleri ortaklaş protesto gösterileri düzenleyerek Çin Başbakanını protesto etti.

Hamit Göktürk / Uyghur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Kalabalık bir iş adamları heyeti ile ingiltere’ye çıkarma yapan Çin Başabakanı, İngiltere başbakanı David Camerun tarafından karşılandı. Karşılanma esnasında Doğu Türkistan ve Tibet bayrakları ile Dr,Tohtı ve Abdulveli Eyyüp posterlerini taşıyan Uygur ve Tibetli göstericiler İngiltere Başbakanından Doğu Türkistan’daki son infazlar ile tutuklu Vicdan Mahpuslarının serbest bırakılması için Çin’e baskı yapmasını talep eden dövizler taşıdılar ve yüksek sesle sloganlar atarak Çin Başbakanını protesto ettiler.
David Camerun’in 2011’da Tibet’in sürgündeki ruhanı Lideri Dalay Lama’yı kabul etmesi,Çin-İngltere ilişkilerinin gerginleşmesine yol açmış ve ziyaret de ertelenmişti.
İngiliz The Telgraf gazetesi , ziyaret ile ilgili bir yorumunda şu görüşlere yer vermiştir, “ Kraliçe Elizabetn’ın Çin başbakanını kabul etmesini talep etmekle, , Çin ,İngiltere’ye açıkça şunu ifade etmek istemiştir ; Ey günden güne zayıflayan güç kaybeden Büyük Britanya,Sen bize daha fazla muhtaçsin ! “
Londra’da yaşayan Uygur Aktivisti ve Mukam Sanatçısı Aziz İsa Çin Başbakının ziyareti ile ilgili düşüncelerini şöyle açıkladı ; “ Kraliçe ‘nın Li Kiqiang’ı kabul etmesi olayı İngiliz medyasının ana gündem konusu haline geldi.Analizciler ve uzmanlar Büyük Britanya Kraliçesinin Çin gibi insan haklarının ağır biçimde çiğnenip ihlal edildiği bir Ülkenin Başbakanını kabul etmesi büyük bir hata olmuştur görüşündeler.”
İngiliz Sky Haber Ajansı de yayınladığı haber yorumunda Çin Başbakanın ziyareti ile şunları dile getirmiştir, “ Kraliçe’nin Çin Başbakanını kabul etmesi teamüllere aykırıdır. Çin, büyük bir ekonomik güç haline gelmekle birlikte, bu ülkede ağır insan hakları ihlallerinin olduğundan, İngiliz kamu oyu yeterince bilgi sahibi değildir.Bu ülke’de 1,3 milyar halk tek bir Parti,ÇKP.tarafından yöneltilmekte,halkın demokratik yöntemlerle seçme ve seçilme hakkı bulunmamaktadır.Çin halkının tek parti iktidarını eleştirmesi dahi yasaktır. İnternet üzerinden yapılan eleştiriler dahi “Sosyal Medya’da aşırı fikirler yaydığı “ suçlaması ile derhal hapse atılmaya sebep olmaktadır. Çin Hükümetinin Facebook,twitter gibi sosyal platformları yasakladığından, BBC ve CNN gibi uluslar arası kanalları kapattıığından İngiltere halkı habersizdir. Çin’in dünya’da en çok ölüm cezası uygulayan bir ülkedir. Çin, daha 16 Haziran’da Doğu Türkistan’da 16 Müslüman Uygur’u toplu infaz yaparak idam etmiştir. Bu Uygurları yargılayan Mahkeme adalet ve hukuk kurallarını hiçe saymıştır.Uygur sanıklara savunma hakkı dahi vermemiş, daha önceden Hükümetçe verilen idamları ilan etmekle görevli göstermelik bir mahkeme olmuştur. Çin’de uygulanan Doğum kontrölü, . ifade ve haber alma özgürlüğünün yasaklanması vebenzeri onlarca hak ve hukuk ihlallerinin mükemmel olarak hazırlanan Listelerinin İngiliz Başbakanının internet sitesinde mevcut olduğunu biliyoruz. İngiltere Hükümetinin ticari çıkarlarını ön plana çıkararak insan haklarını görmemezlikten gelmesi büyük bir skandaldır.”
BBC.Ajansı ise Çin Başbakanını ziyareti ile ilgili olarak şu görüşlere yer vermiştir : “ İngiltere bu ziyarette ticari ilişkiler ile karşılıklı çıkarları ön plana almış gözüküyor. İkili görüşmelerin gündeminde eğer, İnsan hakları konusu var ise, David Camerun, Dr.İlham Tohtı’nun durumunu kesinlikle dile getirmelidir. Bilim insanı ve Akademisyen Dr. Tohtı 5 ay önce önce tutuklandı.Kendisinden şimdiye dek hiç bir haber alınamıyor.Onun Çinli Avukatı Li Ki Çiyang, Dr.Tohtı’nın gizlice yargılanıp ağır hapis cezasına çarptırılmış olabileceğini açıkladı. Mr.Camerun, Başbakan Li’den öncelikli olarak onun akibetinin ne olduğunu soruşturmalıdır. Dr.Tohtı saygın bir bilim adamı ve akademisyendır. Çin, Doğu Türkistan ve Uygur sorununu dialog ve barışçıl yöntemlerle çözülmesini isteyen ve bu yolda çalışmalar yapan bu Barış adamını suçsuz yere tutuklayıp hepse atmıştır. Çin yönetimi günümüzde “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma” adı altında Uygurlara karşı büyük bir bastırma hareketi yürütmektedir. Bu hafta içinde 13 Müslüman Uygur’u idama mahkum etti ve bunları hemen topluca infaz etti. İngiltere Çin ile 18 milyar dolar’lık ticaretin yanında mutlaka insan hakları ve hukuk meselesini de dillendirmelidir.”

Kaynak  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/xelqara-xewer/li-kechang-06182014153000.html

Etiketler: »
Share
873 Kez Görüntülendi.