logo

trugen jacn
15 January 2020

BM.İNSAN HAKLARI OFİSİNİN ÇİN’İN KARŞITLARINI İZLEMESİNE YARDIM ETTİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Örgütünün İsviçre Ofisinin bir çalışanının Ofisinin yönetimini eleştiren rjim muhaliflerinin isimlerini Çin hükümetine vermeye devam etmekle suçlanıyor .

2013 yılında bu uygulamayı ilk kez dile getiren BM çalışanı Emma Reilly, 21 Ekim’de ABD’li üst düzey diplomatlara ve Kongre üyelerine yazdığı mektupta, “Görünüşe göre İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Çin’e katkı sağlamaya devam ediyor . İnsan hakları savunucularının toplantılara katılmayı planlayıp planlamadıkları hakkında Çin’e bilgi veriyor,” açıklamasında bulundu.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Reilly’nin Fox News tarafından elde edilen ve isimlerin teslim edildiğini gösteren bir e-posta ekini içeren mektubu, Çin’in hedefindeki İnsan hakları aktivistlerinin bir kısmının ABD vatandaşı ve sakinleri olan Tibet ve Uygur muhaliflerini içerdiğini belirtiyor.

Reilly’ye göre, Türkiye’den benzer bir bilgi teklifinin reddedildiği biliniyor.Ancak, Türkiye, Çin’in isim talebini kabul etti. (Emma Reilly Twitter)

BM, isimlerin Verildiği ve Çin’e Bilgi Sağlandığı İddialarını açıkça reddetti.

Ancak Reilly, şikayetinde bulunduğu için OHCHR’deki üstler tarafından kendisine misilleme yapılabileceği tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Çin’e bilgi verilmesi İlk olarak 2017’de başladı .Ancak, Reilly  bugüne kadar bu skandal hakkında medyayla konuşmadı .

Medyaya konuşma risklerinden çekinmeyen çifte uyruklu İrlandalı / İngiltere vatandaşı olan Reilly kısa süre önce Fox News’e şunları söyledi: “BM, isimlerin verilmesini durdurmak için harekete geçmek yerine, onu rapor etti. Ben dışlanmış, kamuoyunda karalanmış, işlevlerden yoksun bırakıldım ve kariyerim darmadağın edildi. “dedi.

Reilly, BM insan hakları bürosunun Pekin’le İşbirliği yapmaya çalıştığını iddia ediyor.

BM yetkilileri bu iddiaların basitçe yalanlardan ibaret olduğunu açıkladı ve Çin karşıtı aktivistlerin isimlerin asla Çin’e teslim edilmediğini iddia etti. Ancak mahkemede BM, BM İnsan Hakları Ofisi’nin temel ilkelerinden herhangi birinin – zarar vermeme, tüm devletlere eşit muamele etme ve hassas bilgileri korumaya – inanmamaya inanmanın mantıksız olduğunu savundu. sadece Çin ile daha iyi bir siyasi ilişki olasılığını göz önünde bulundurdu. ”

Reilly, Çin’e verilen isimler listesinde önde gelen birçok Uygur Aktivistin olduğunu iddia ediyor.

Dünya Uygur Kongresi başkanı Dolkun Isa, BM insan hakları bürosunun kendisi hakkındaki tutumunun hayal kırıklığına uğrattığını bildirdi.  DUK Başkanı İsa ayrıca “Bu konu benim için bir az meçhuller ile dolu. Ancak,bu konuda esas sorumlu olan BM.İnsan hakları ofisidir. Bu konu hakkında bugüne kadar çok az husus açıkılandı, Bu konunun şeffaflığının çok az olduğunu söyleyebilirim.”şeklinde konuştu.

DOLKUN İSA RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

DUK Başkanı İsa : Bu İddiları Teyit Çabalarımız Sonuçsuz Kalmıştır

Geçtiğimiz Temmuz ayında DUK Başkanı Isa şunları söylemişti: “ BM.İnsan Hakları Ofisi’nin DUK.(WUC) hakkında Çin’e önceden bilgi verilip verilmediğini teyit etme çabalarımız başarılı olamadı. BM sadece Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerini kınama yükümlülüğünde başarısız olmakla kalmıyor, aynı zamanda konuşmayı planlayan Uygur eylemcilerinin ayrıntılarını vererek Çin’e bile bir şekilde yardımcı olmuş oluyor diyebiliriz.”

Çin Toplama Kamplarında en Az Bir Milyon Uyguru Hapiste Tutuyor

BM.İnsan Hakları Konseyi Çin’in, ülkenin kuzeydoğusundaki çalışma kamplarına bir milyon Uygur ve diğer Müslüman azınlığı “yeniden eğitim” yapmakla suçladı .

Senato Dış İlişkiler Komitesi üyesi R-Texas ve Çin muhaliflerinin önde gelen destekçisi Sen.Ted Cruz’un sözcüsü Fox News’e şunları söyledi: “BM hakkında Çin muhaliflerinin güvenliğini tehlikeye sokan raporlar hakkında onları Çin hükümetine doğruysa, BM’nin demokrasilere saldırırken dünyanın en kötü rejimlerine boyun eğen kötü adamlardan biri olduğu eleştirilerini doğrulayacak ”dedi.

İhbarcı Reilly, BM müdahalesiyle ilgili sorun yaşadı.

“Çin muhalifleri BM’ye insan hakları ihlallerinden bahsetmek için geldiklerinde, bekledikleri son şey BM’nin Çin’e bildirmesini istiyor. BM’den bu korkunç uygulamayı durdurmasını ve sorumlu olanları araştırmasını neredeyse istiyoruz. BM sürekli hareket etmeyi reddetti. ”

Cenevre merkezli bir insan hakları örgütü olan UN Watch’un genel müdürü Hillel Neuer, Fox News’e Çin’in son beş yılda “herhangi bir aktörden en ufak bir eleştiriyi bile bastırmaya, susturmaya ve susturmaya çalışırken giderek daha agresif hale geldiğini” söyledi.

Daha önce Reilly’nin BM ile olan davasını gündeme getiren Neuer, insan hakları bürosunun bu baskıya yatkın olduğunu söyledi ve “Çin, diktatörlerine uymazlarsa BM çalışanlarının kariyerine zarar verebilir. ”

Reilly düdüğü çalma kararıyla durdu.

“BM insan hakları bürosundaki yöneticiler sık ​​sık neden konuştuğumu soruyorlar – insan hakları aktivistlerinin hayatlarına ve güvenliğine kendi kariyerimde öncelik verebildikleri görülüyor.”

BM.Sözcüsü Gömez : İddiaları Reddediyor

OHCHR BM İnsan Hakları Konseyi sözcüsü Rolando Gomez, Fox News’a şunları söyledi: Umarım… bu çarpıtmayı dinlendiririm. Yüksek Komiserlik Ofisi hiçbir koşul altında konseye gelen insan hakları savunucularının isimlerini açıklamamıştır. ”

KAYNAK : https://www.foxnews.com/world/un-human-rights-office-china-dissidents?fbclid=IwAR0RLhVa1v

Etiketler: » » » » » »
Share
570 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ