logo

trugen jacn

BM.GENEL SEKRETERİ : UYGURLAR KONUSUNU ÇİN İLE ISRARLI VE AÇIK ŞEKİLDE KONUŞTUM

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Müslüman Uygur Türklerine soykırım ve baskı politikası uygulayan ve toplama kamplarına hapsederek cezalandıran Çin’i, toplama kampları konusunu resmi görüşmelerde dile getirmediği iddialarını ” Uygurlar konusunu Çin ile olan görüşmelerde açık ve ısrarlı bir şekilde gündeme getirdim.Uygurlar konusunda Çin Makamları ile benim kadar açık ve çok konuşan biri olduğunu düşünmüyorum.” sözleri ile cevaplandırdığı bildirildi.
Antonio Guterres resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Müslüman Uygur Türklerine soykırım ve baskı politikası uygulayan Çin’i, toplama kampları üzerinden eleştirmediği iddialarını kabul etmedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, yaptığı açıklamada, insan hakları örgütlerinin kendisine Uygur Türkleri’nin kamplarda tutulmasını kınaması çağrısında bulunması üzerine Çin’i eleştirmediği iddialarını yalanladı.

Gizli bir diplomasi yürüttüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Guterres, “Konuyla ilgili Çin makamlarıyla benden daha ısrarlı ve açık konuşan biri olduğunu düşünmüyorum.” ifadesini kullandı.

Guterres, Nisan ayındaki Pekin ziyaretinde de “Sadece konuyu gündeme getirmedim aynı zamanda konuyu kamuoyuna açıkladım.” ifadelerini de hatırlattı.

Çin'in zulüm resimleri ile ilgili görsel sonucu

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Uluslararası Hukukçular Komisyonu (ICJ), Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FİDH) ve Dünya Uygur Konferansı’nın da aralarında bulunduğu insan hakları örgütleri Guterres’e, Müslüman Uygurların Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki tartışmalı kamplarda tutulmasını kınaması çağrısında bulunmuştu.

Çin’de Uygur Türkleri’nin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde son yıllarda “eğitim merkezi” adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyunca eleştiriliyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Çin makamlarının Uygur Türklerine yönelik sistematik asimilasyon politikasının insanlık adına büyük bir utanç kaynağı olduğunu belirtmişti.

Çin makamlarını, toplama kamplarını kapatmaya davet eden Bakanlık, “Türk kamuoyunun ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/bm-genel-sekreteri-guterres-uygur-turkleri-uzerinden-cini-elestirdigi-iddialarini-reddetti-1328388


Share
1062 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ