logo

trugen jacn

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER(BM) ÇİN’DEN DR.GÜLŞEN ABBAS HAKKINDA AÇIKLAMA TALEP ETTİ

Human rights defenders in Tajikistan face increasing threats in climate of fear, says UN expert | Tajikistan News ASIA-Plus

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor,Çin yönetimine  çağrıda  hiçbir sebep belirtilmeden 2019 yılından beri esir tutulan  Uygur Türkü Dr. Gülşen Abbas’ın  nerede tutulduğu ve sağlık durumu hakkında  bilgi verilmesini  talep ettiği bildirildi.

Çin Komünist Parti (ÇKP) rejimi, işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türk halklarına yönelik baskı,zulüm,ve insan haklarına yönelik  baskıcı politikalarının şiddetini arttırarak  devam ettiriyor.  ÇKP İşgal rejimi 2017 yılında çıkardığı “Aşırılık ve Terörcülerle Savaş” yasası kapsamında Bu kapsamda hiçbir sebep göstermeksizin haksız yere tutuklanan Uygur Türklerinin sayısı giderek artıyor.

“AİLESİ GÜLŞEN ABBAS’IN DURUMU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİL!”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor, 2019 yılında alınan karar neticesinde sebep belirtilmeden 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Uygur Türkü Doktor Gülşen Abbas‘ın durumu ve bulunduğu yer hakkında Çinli yetkililerden açıklama talep etti. Çinli yetkililerin uluslararası insan hakları yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Lawlor, “Dr. Abbas’ın aile üyeleri hâlâ nerede hapsedildiği, onu mahkum etmek için kullanılan kanıtlar ve en endişe verici olanı da sağlık durumu hakkında bilgi sahibi değiller” dedi.

RUŞEN ABBAS’IN KONUŞMASINA MİSİLLEME!

ABD merkezli Uygur Hareketi Başkanı ve Uygur İnsan Hakları Savunucusu Ruşen Abbas  Vaşington’da halka açık bir etkinlik sırasında Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskı zulüm ve insan hakları ihlallerini gündeme getiren ber konuşma yapmıştı. Bu konuşmanın ardından  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ruşen Abbas’ı sözde terör faaliyetlerine katılmakla suçlamış ve Ruşen Abbas’ın Urumçi’de yaşayan emekli  tıp doktoru ablası  Dr.Gülşen Abbas  tutuklanarak hapsedilmişti. Bu haksız ve hukuksuz tutuklamanın   Ruşen Abbas’ın  faaliyetlerine karşı   öç alma ve  misilleme olduğu belirtiliyor.

Share
201 Kez Görüntülendi.