logo

trugen jacn
26 Mayıs 2015

AY YILDIZLI GÖKBAYRAK İSVEÇ SEMALARINDA ÖZGÜRCE DALGALANDI

     Geçen Hafta Avrupa  Ülkelerinde yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Çocuklarının İsveç’te yapılan Kır Kampı’nda (Dala Faaliyetlerinde) ilk kez yapılan bayrak töreni ile Doğu Türkistan’ın Ay Yıldızlı Gökbayrağı göndere çekildi ve Gökbayrak İsveç Semalarında Özgürce Dalgalandı.

Doğu Türkistan Bayrağı İsveç’te Dalgalandı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

        Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren Doğu Türkistan Teşkilatlarının geçen Hafta İsveç’te ortaklaşa düzenlediği Avrupa’da doğup büyüyen ve yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Çocuklarının bir birlerini tanımaları, dini ve milli kimliklerini  öğrenmeleri,vatan ve Millet sevgisini aşılamak amacı ile gerçekleştiren Kır Kampı’na (Dala = Yayla Faaliyetlerinde) ilk kez Doğu Türkistan’ın Ay Yıldızlı Gökbayrağı Kamp yöneticileri,öğretmenler ve kampa katılan  Çocukların hep birlikte söylediği Doğu Türkistan Milli Marşı eşliğinde göndere çekildiği bildiriliyor.

Kır Kampı Düzeneleme Heyeti’nin daha önceden Standartlara göre diktirip hazırladıkları büyük boy Gökbayrak,Kamp öğretmenleri kampa katılan öğrenci ve öğretmen ve idarecilerin katıldığı büyük törende öğrencilere bire bir anlatılarak uygulamalı olarak gösterildi ve daha sonra Doğu Türkistan Milli Marşı her kes tarafından hep bir ağızdan söylenerek törenle göndere çekildi.Bayrak törenine katılan bütün katılımcıların bu tören esnasında büyük heyecan duyduğu ve göz yaşlarını tutamadığı görüldü.
Özgür Asya Radyosu’na İsveç’teki bu bayrak töreni hakkında duygularını açıklayan Uygur Aydını Bahtinur Hanım şöyle Konuştu, “ Bugün ilk kez yapılan bu bayrak törenine katıldım ,mutlu  oldum ve çok da duygulandım.En önemelisi ise,Ayyıldızlı gökbayrağımızın masmavi gökyüzü ile yarışırcasına ve onunla buluşarak çiçek kümeleri içinde göndere çekilmesi tarihi bir olay oldu. Bu bayrak törenimiz bize tarihimizi ve bağımsız Doğu Türkistan Cumuhuriyetlerimizi bir kez daha hatırlattı. Bu tarihi olay bize yüksek bir moral,milli  duygu ve ümit vermiştir.

shiwetsiye-bayraq-chiqirish.jpg

Radyo’ya katılan Uygur öğrenciler de duygularını şöyle ifade etti ; “ İsveç’te ilk kez yapılan bayrak töreninden çok mutulu oldum.  Heyecan ve sevincimden gözyaşlarıma hakim olamadım. İsveçli Vatandaşlarımızın bayrak törenelerini izlerken,niye bizim bayrağımız de böyle törenle göndere çekilmiyor ? diye babama sorardım. Kalbimin bir köşesinde boşluk olduğunu hissederdim. Bu bayrak töreni ile hedefimizi öğrendik .Hedefimiz hür ve bağımsız bir Doğu Türkistan’dır.”şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2205 Kez Görüntülendi.