logo

trugen jacn
08 Temmuz 2014

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ORUÇ YASAĞINA TEPKİ!

ap

     Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde memurlar ve öğrencilere uygulanan oruç yasağına Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) tepki geldi.

Fotoğraf: "The President should reflect the diversity of this House, as this house reflects the diversity of the peoples of Europe.</p><br /><br />
<p>The President should be fair to all, open to all, attentive to all. </p><br /><br />
<p>The President should represent this house with honour and dignity throughout Europe and indeed the world.</p><br /><br />
<p>That is the kind of President I aspire to be." - Sajjad Karim MEP EP Presidential candidate address          Müslüman  Asıllı İngiliz Parlamenter  Lord Sajjad KARİM

 

İngiliz Muhafazakar AP Üyesi Sajjad Karim, Pekin yönetiminin bu kararından derin endişe duyduğunu ifade ederek, bu yasaklamadan derhal geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

Aynı zamanda AP-Çin Dostluk Grubu üyesi olan Karim, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a gönderdiği mektupta, konunun Çin makamlarının gündemine getirilmesini istedi.
Karim, Ashton’dan Sincan’daki şiddetin tırmanmasının önlenmesi ve sıkıntı içindeki topluma yardım için hangi adımların atılacağı sorusuna cevap istemesini talep etti.
Karim, ayrıca Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde memurlar ve öğrencilere oruç tutma ve camiye gitme dahil “tüm dini faaliyetleri” yasaklama kararından dönmemesi halinde AB’nin “gerekli adımları atmasını” istedi.
Çin’in AB Büyükelçisi Yang Yanyi’ye gönderdiği mektupta da oruç yasağına son verilmesi gerektiğini vurgulayan Karim, Sincan bölgesinde tansiyonun yüksek olduğunu ve bu yasağın gerginliğin azaltılmasına hiçbir katkı yapmayacağına işaret etti.

Kaynak : http://www.yerlihaber.com.tr/dunya/dogu-turkistandaki-oruc-yasagina-tepki-h34452.html

Etiketler: »
Share
1121 Kez Görüntülendi.