logo

trugen jacn
29 Ekim 2015

DÜNYA UYGUR KURULTAYI’NDAN BELÇİKA’DA “ DİNİ ÖZGÜRLÜKLER VE UYGUR İNSAN HAKLARI MÜCADELESİ ” KONULU KONFERANS

 

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Belçika’nın beşkenti Brüksel’de,Avrupa Parlamentosu’nun ev sahipliğinde,Dünya Uygur Kurultayı ve Hollanda merkezli Vekaletsiz Milletler Teşkilatı(UNPO) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Dini Özgürlüklerin korunması : Uygur İnsan Hakları Mücadelesi “ konulu toplontı 22-24 Ekim 2015 tarihinde   gerçekleştirildi.
Küresel dini özgürlükler ve bu özgürlüklerin korunması bağlamında Kızıl Çin işgalı altındaki Doğu Türkistan’daki dini inanç ve  özgürlüklere konulan kısıtlama,engel ve yasaklamaların ele alındığı konferans’a Türkiye başta 20 ülkeden gelen yaklaşık 80 civarında bilim adamı, akademisyen, Uzmanları ile dini özgürlükler ve korunması hususunda çalışmaları ile tanınan  uzmanları iştirak  ederek hazırladıkları bildirileri kamu oyu ile paylaştılar.


Toplantı’nın açılış konuşması Dünya Uygur Kurultayı Başakanı Rabia Kadir tarafından yapıldı.Çin işgal yönetiminin işgalı altında tuttuğu Doğu Türkistan’da her saha’da olduğu gibi dini özgürlükler konusunda da assimilasyon uyguladığını,dini özgürlükleri yasakladığı anlattı. Bilim adamları ile uzmanların bu konuda hazırladıkları bir birinden değerli bildirilerini konferans’ta dile getireceklerini ve bu suretle Doğu Türkistan meselesinin bir kez daha Avrupanın merkezinde gündeme getirilmesinden son derece mutlu olduğunu bildirdi ve iştirakçılara teşekkür etti.

Daha sonra konuşan DUK.Dini İşler Müdürü Turguncan Alauddin ise,Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurların en büyük sıkıntısının din özgürlükler noktasında olduğunu ifade ederek şöyle konuştu,” İşgalcı Çin yönetimi Doğu Türkistan’da çifte standartlı(Koş Ölçemlik) bir din politikası icra ediyor. Çinli Müslümanlara dini özgürlükler konusunda engil,kısıtlama ve yasaklama konulmazken sadece Uygur Müslümanları bundan ayrı tutuyor. Çin yönetimi bu farklı uygulamalar ile Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliği ve din kardeşliği duygusunu de paraçalayarak yok ediyor.”şeklinde konuştu.

diniy-erkinlikni-qoghdash-uyghur-insan-heqliri-korushi-yepilish-1.jpg
Daha sonra Türkiye’den bilim adamaları Prof.Dr.Mehmet Çelik,  Düşünce adamı ve Tv.programcısı Gazeteci-Yazar Sadık Yalsızuçanlar ile İHH.Vakfı’nı temsilen katılan uzmanlar düşüncelerini ve bildirilerini aktardılar,
Bunların içinde en dikkat çekici konuşma sayın Sadık Yalsızuçanlara aitti.Yalsızuçanlar “ İslam Medeniyeti’nin Kalbi : Zulum Altındaki Doğu Türkistan” konulu bildirisinde Doğu Türkistan’in Türk coğrafyasındaki önemi üzerinde durdu.Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin islam medeniyetine katkılarının büyük olduğunu bu arada en büyük katkısının Türk Milletinin İslamlaşması şerefine öncülük yapmış olmalarını ifade etti. Doğu Türkistan davasının Türk-İslam dünyasının ortak bir davası olduğunu dile getiren Yalsızuçanlar, Türkiye’deki Doğu Türkistan mücadelesinin tarihi ve seyri ile Sivil toplum kuruluşlarının yapması gerekenler hakkında çok önemli öneriler de sundu.

yawrupa-parlament-sherqiy-turkistan-diniy-erkinlik-yighini-1.jpg
ABD’den Çin ve Uygur Türkleri konusunda çalışmaları ile tanınan Prof.Dr.Dru Gladny, Prof. Dr. Elliot Seprlinger, Malaysia’dan Prof.Dr.Hanry Antonio Rogers, İsrail’den Prof.Dr.Yitzhak Shorichor,Uygur İnsan hakları Programı’ndan İnsan hakları Üst Uzmanı Hanric Sjadesky, ile yine Uygur insan hakları uzmanı Zübeyre Şemsettin ve G.Nood Din ve İnanç Özgürlüklerini Koruma Vakfı başkanı Hans Nood Genç Uygur bilim insanı Dr.Kılıç Buğra Kanat hazırladıkıları bildirilerini sundular.

Dr.Tohtı Mahkeme

       KONFERANS’TA VİCDAN TUTUKLUSU DR.TOHTI DE GÜNDEME GELDİ
İşgalcı Çin’in geçen yıl ömür boyu hapis cezasına çarptırdığı Uygurların vicdanı,Uygur Demokrası ve hukuk Hareketi Lideri ve bilim adamı Do.Dr.İlham Tohtı’nın durumu de konferansta gündeme getirildi. ABD.merekezli Kıt’a Çin’i Demokrası Hareketi’nden China Change.org  yöneticisi ve editörü  Çinli yazar ve aktivist Yaxue Cao , Çin’in ömür boyu hapis cezasına mahkum ettiği ve halen Urumçi’deki bir hapishane’de tutulan Uygurların Vicdanı, özgürlük Savaşçısı, Uygur demokrasi ve Hukuk hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı ile ile ilgili hazırladığı bildirisini yine,  Dr.Tohtı’nın hayatı ve çalışmalarının anlatıldığı 35 dakikalık bir belgesel film eşliğinde sundu.


Özgür Asya radyosuna değerlendirmelerde bulunan Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkanı ve Konferans Tertip Heyeti Üyesi Dolkun İsa şöyle konuştu,” Avrupa Parlamentosunde yapılan bu toplantı başarılı geçti. Doğu Türkistan meselesi İslam dünyasında pek gündeme gelmiyor ve bilinmiyor. Bu eksikliğin bir ölçüde bu Konferans ile giderileceğini umuyorum.” Dedi.

Etiketler: » » » » » »
Share
1769 Kez Görüntülendi.