logo

trugen jacn
12 March 2019

ATAYURT İNSAN HAKLARI BAŞKANI SERİKCAN BİLAŞOĞLU’NA “CİHAT ” ÇAĞRISI SUÇLAMASI

SERİKJAN ile ilgili görsel sonucu

Geçtiğimiz günlerde tutuklanarak ev hapsi ile cezalandırılan Serikjan Bilaş’ın Çin’in komplosu olan bir video sonucunda gözaltına alındığı ortaya çıktı. Bilaş’a ‘Cihat çağrısı’ suçlamasına sebep olan video, Kazakistan medyasında da montajlı haliyle yayımlandı.

Geçtiğimiz günlerde Çin’in baskısı sonrası Almatı’daki Atayurt İnsan Hakları Merkezi basıldı ve Serikjan Bilaş, gözaltına alınmasının ardından Kazakistan hükümeti tarafından tutuklandı.

Bu gelişmenin sosyal medyada ortaya çıkmasının ardından eşi ve avukatları tarafından ‘endişeliyiz’ mesajları paylaşıldı. Almatı’dan Astana’ya götürülen Bilaş’ın neyle suçlandığı kendisine verilen 2 aylık ev hapsi cezası ile ortaya çıktı.

Çin’in Doğu Türkistan’a yaptığı zulmü engelleyebilmek için çalışan Bilaş’ın ‘cihat çağrısı yapmak’ suçlamasıyla gözaltına alınıp duyurulduğu açıklandı. Daha önce yaptığı açıklamalarda Müslümanların ‘Cihat’ kelimesini yanlış anladığının altını çizen Bilaş’ın, bunun aksinde söylemlerinin olduğu görüntüleri de mevcut.

Yapılan uygulamanın bir sindirme politikası olduğunun altını çizen Atayurt İnsan Hakları Merkezi aktivistleri, Çin’in baskıları neticesinde yaşanan bu durumun yaptıklarının ne kadar doğru olduğunun bir kanıtı olduğunu ifade etti.

ÇİN’İN KASET KOMPLOSU

Çin’in Kazakistan’a baskı yapmasının ardından Serikjan Bilaş’ın tutuklanmasına sebep olan şey ise bir otelde düzenlenen etkinlikte sarf ettiği sözler. Bilaş, toplantıda yaptığı konuşmada ‘Cihat’tan bahsediyor. Kazakistan medyasında olayla ilgili verilen haberlerde Bilaş’ın konuşmasının bir bölümü alınarak servis edilirken, Atayurt ofisinin Facebook hesabında videonun montajlanmamış hali de bulunuyor.

https://www.karar.com/dunya-haberleri/atayurt-insan-haklari-merkezinin-baskani-serikjan-bilasa-cihat-cagrisi-suclamasi-1146461
Etiketler: » » » » » » » »
Share
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ