logo

trugen jacn

ANADOLU AJANSI(AA) DOĞU TÜRKİSTAN -UYGUR TÜRKLERİ DEMEYİ BU KEZ YİNE UNUTTU(!)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Devletimizin resmi Anadolu Ajansı(AA) Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri duyarsızlığında tekrar başa döndü.Yıllardır Çin’in baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerinİ ÖZELLİKLE görmeyen ve duymayan yüz yıllık Milli Haber Ajansimızin 2015 yılında Doğu Türkistan gönderdiği Muhabirleri işgalci Çin’in misafiri olarak ve ÇKP Propaganda Bürosunun yönlendirmesi ile Doğu Türkistan’da oruç yasağını görmedik haberini servis ederek Çin usulü gazetecilik örneği ile büyük bir skandala imza atmış ve büyük tepki çekmişti. Ancak,son yıllarda Doğu Türkistan ile ilgili haberler ve yorumlar yaparak ve raportajlar yayınlayarak doğru ve gerçek gazetecilik konumuna tekerar dönmüştü.

Bu kez İlgili haberde, “İsveç merkezli giyim firması H&M, etnik azınlıkların zorunlu çalıştırılması’ nedeniyle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinden pamuk tedarik etmeyeceğini duyurdu.” cümlesi ile yine başa döndüğü görüldü.

Devletin resmi yayın organı olan Anadolu Ajansı’nın, İsveçli ünlü giyim markası H&M ile ilgili haberinde Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri adlarını özellikle kullanmaması ve es geçmesi bunun yerine ise Azınlık ifadesini kullanması skandal olarak tanımlandı ve bu büyük tepki çekti, kullandığı terim eleştirilerin odağında oldu. Özellikle yapıldığı düşünülen bu “UNUTKANLIK” İşgalci ve Soykırımcı Çin’i sevindirdi ve mazlum Doğu Türkistan Türklerini ise derinden üzdü.

Haberin Aslı Ve Gerçeği Şöyle idi ;

İsveç merkezli giyim firması H&M, Uygur Türklerinin zorunlu çalıştırılması nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden pamuk tedarik etmeyeceğini duyurdu.

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin hedef alan sistemli baskılar bir kere daha gündeme geldi. Çin’deki ceza kampından yeni kurtulan ve güvenliği için kimliğini gizleyen bir tanık, baskıcı Çin idaresinin ihlallerini dile getirdi.

Zorla Kamplarda Tutuluyorlar

Kötü şartlar altında 3 yıl ceza kampında kaldıktan sonra, sağlık nedeniyle bir yıl tıbbi bakım için gözetim altında kalma sözleşmesiyle izin alabildiğini söyleyen tanık, kendi imkanlarıyla tedavi gördüğünü söyledi.

Çin Komünist Partisinin halkı kandırarak keyfi suçlamalarla tutukladığını ifade eden tanık, 2014 yılında Çinli yetkililerin “kara nüfus” olarak nitelendirdikleri nüfus kaydı olmayanlara nüfus kağıdı verileceğini söyleyerek milyonlarca insanı nüfusa aldığını belirtti.

Akabinde “planlı doğum” bahanesiyle halkın doğum kontrolü yasağını ihlal etmek suçlamasıyla ceza kamplarına atılmaya başladığını aktardı.

Kaynak : https://www.sabithaber.com/isvecli-giyim-markasi-hm-cinli-sirketle-olan-sozlesmesini-feshetti-44742/

Share
323 Kez Görüntülendi.