Uygur Türklerinin Temel İnsani Hakları Konusunu Dile Getirdik

Çinli yetkililerle dini, kültürel, tarihsel birlikteliğimiz olan  Doğu Türkistan (Sözde Uygur Özerk Bölgesi’yle)  ilgili görüşlerimizi de  dile getirdiklerini belirten AK Parti Genel Başkan Yrd. Sırakaya Uygur Türklerinin  temel insanı haklarının ihlal edilmemesi noktasında Çin’den hassasiyet beklediklerini vurguladıklarını belirtti ve şunları söyledi : “Çin’in, Uygur Özerk Bölgesi’yle ilgili yaklaşımımızın, bazı kimi Batılı ülkelerden farklı olduğunu görmesi, bizim Çin’in toprak bütünlüğüne gösterdiğimiz hassasiyeti birinci elden ifade etmemiz çok kıymetli oldu.  Uygur  Bölgesi’ne olan yaklaşımımızın insani ve temel boyutta olduğunu söyledik. Çinli yetkililer tüm bu hassasiyetlerimizi paylaştıklarını söylediler. Çin’in diğer bölgeleriyle olan ekonomik, ticari ve kültürel diyaloğumuzu, Sincan Bölgesi ile de geliştirmek istediğimizi ifade ettik. THY’nin İstanbul’dan Urumçi’ye sefer düzenlemesiyle ilgili beklentimizi ifade ettiğimizde müspet cevap aldık. Uygur Özerk Bölgesi’nde soydaşlarımızla ilgili pozitif adımların geleceğinin ön sinyalini aldık. Çinli yetkililere Türk vatandaşlarının yaşadığı vize sorunlarını da ilettiklerini, bu konuda Çinli yetkililerin çalışma başlatarak kendilerine dönüş yapacağını dile getirdi.

AK Parti ile Çin Komünist Partisi arasında mutabakat zaptı imzaladıklarını vurgulayan Sırakaya, bu mutabakat zaptı ile kurulan mekanizmanın ikili ilişkilerde, ticarette, diplomaside sıkıntı yaşanan noktalara hemen müdahale edeceğini ifade etti.

Kaynak :   Anadolu Ajansı(AA) + https://www.yenicagri.com/ak-parti-heyeti-cinden-uygur-turkleri-icin-pozitif-sinyal-ile-dondu?fb