logo

trugen jacn

NEW YORK’TA ÇİN’E KARŞI ÖZGÜN VE DİKKAT ÇEKEN BİR PROTESTO EYLEMİ YAPILDI

Yerleştirilmiş video

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ABD’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü aydın ve aktivist Ruşen Abbas’ın liderliğini yaptığı Uygur Hareketi platformunun de yer aldığı Uyghur Ralli gurubu BM.Örgütü’nün New York kentinde bulunan Merkezi önünde sıra dışı ve dikkat çeken protesto eylemi gerçekleştirdi. New York’ta yaşayan Yahudi gençleri ,bazı ABD’lı insan hakaları savunucuları ile Hdng Kong’lular ile Uygur Hareketi üyesi Doğu Türkistanlıların de katıldığı kalabalık gurup Çin’in BM.ler nezdindeki Büyükelçiliği’nin önünde Çin yönetiminin Doğu Türkistan Türklere karşı baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile Çin nazı Kamplarında hapsettiği milyonlarca Müslüman Türk’ün serbest bırakılması talebi özgün ve dikkat çeken bir eylem gerçekleştirdiler. 17 Ağustos akşamı Çin Temsilciliğinin bulunduğu 9.binanın önündeki Hudson nehrinin karşı kıyısında çok güçlü projeksiyon aparatı kurdu ve bu aparat üzerinden Çin’in baskı ve zulümlerini yansıtan çeşitli resimler , sloganlar ve yazıları Çin Temsilciliği binasının duvarına yansıtarak şimdiye kadar görülmemiş ve sıra dışı bir eyleme imza attılar.

Bu dikkat çikici protesto eyleminin BM.Teşkilatı’nın 74.Genel kurulu’nun yapılacağı günün akşamı yapılmış olması özellikle önemli ve dikkat çekici bulunuyor.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, gece ve açık hava

Uygur aktivistler Hong Kong’daki Çin karşıtı direnişçilere de destek mesajı yolladı. Bir afişte “Önce Doğu Türkistan, Sonra Hong Kong: BM Çin’e yaptırım uygula!” yazısı dikkati çekti. Amerika’nın New York kentinde “New York Uygur Mitingi” adlı organizasyon çerçevesinde, Çin Başkonsolosluğu önünde dikkat çeken bir eylem düzenledi.

Uygur aktivistler Çin Konsolosluğu’nun duvarına projeksiyon ile yansıttıkları afişler vasıtasıyla Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında yapılan zulümleri duyurdular.

Görüntünün olası içeriği: gece, gökdelen, gökyüzü ve açık hava


“AİLELERİMİZ NEREDE?

Görsellerde, aileleri Çin’in toplama kamplarında bulunan Doğu Türkistanlıların sesleri duyuran mesajlar verildi. “Ailelerimiz nerede?”, “3 milyon kişi Çin’in toplama kamplarında ortadan kayboldu”, “Çin, toplama kamplarına son ver” yazılı pankartlar, Çin’in New York Başkonsolosluğunun duvarına yansıtıldı.

Uygur aktivistler Hong Kong’daki Çin karşıtı direnişçilere de destek mesajı yolladı. Bir afişte “Önce Doğu Türkistan, Sonra Hong Kong: BM Çin’e yaptırım uygula!” yazısı dikkati çekti.

UtBFhyv7eTsvhm1YDuWxBQzO7nwIFc2WeabGOWDfByI

Kaynaklar : Kırım Haber Ajansı(QHA)- Sayın Ruşen Abbas’ın sosyal medya paylaşımı

Share
831 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ