logo

trugen jacn

ABD DIŞİŞLERİ : ÇİN’İN MÜSLÜMAN TÜRKLERE YÖNELİK BASKI VE ZULMÜNE TEPKİ GÖSTERİN !

ABD yönetimi bir açıklama yaparak Orta Asya Cumhuriyetleri başta olmak üzere tüm ülkelerden Çin yönetiminin özellikle Uygur bölgesinde yaşayan Müslümanların Çin yetkilileri tarafından kötü muamelesine karşı tavır almalarını ve Çin’e yönelik olarak konuşmalarını istedi.
ABD, Çin'den Müslümanlara yönelik kötü muameleye karşı konuşmalarını istedi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD yönetimi Perşembe günü tüm ülkelerden Çin’in Uygur  bölgesinde yaşayan Müslümanlara yönelik  baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile kötü muamelelerine karşı tavır almalarını ve konuşmalarını istedi . 

ABD Dışişleri Bakanlığı  Orta Asya  İşleri Müsteşarı Alice G. Wells gazetecilere konuşurken  etnik birliktelik sağlamak yönünde sağlamak yönünde Kazak, Uygur, Kırgız ve diğer bölge yönetimilerinin kendilerine sığınan sığınanlara sahip çıkımalarının ve Çin’e geri göndermemelerini istedi.

ABD.yönetimi olarak “İlkesel manada sadece Orta Asya ülkelerinin  değil, tüm ülkeleri, Çin’in tamamında ama kesinlikle Sincan’da Müslümanlara karşı açıkça görülen insan hakları ihlallerine karşı konuşmaya çağırıyoruz . Orta Asya ülkeleri, Toplama kamplarında veya Çin Hapishanelerinde tutuklu veya hapiste bulunan kendi vatandaşlarının aile üyelerini kendi popülasyonları üzerinde göz ardı ettiklerini ve bu konuda ilk elden bilgilere sahibiz. Pakistan bu konuda en çok eleştirilen ülkelerin başında gelmektedir.  Orta Asla ülkeleri Uygur bölgesinden Çin’in baskıları yüzünden Orta Asya ülkelerine kaçan Uygur ve Kazaklara sığınma hakkı tanımalı ve onları Çin’e geri vermemelidir. Kazakistan gibi ülkelerin, sınır ötesi yurttaşların, etnik vatandaşların özgür ve güvenli seyahatini teşvik etmek için neler yapabileceği hakkında yeni politikalar geliştirmelerini umuyorum.” dedi.

Çin, Uygurları kitlesel gözaltı kamplarına göndererek, dini faaliyetlerine müdahale ederek ve toplumu bir tür güçlü yeniden eğitim veya öğretisizliğe maruz bırakarak bastırmakla suçlanıyor.   ABD ve BM lerin açıklamalarına göre, 1 milyon kadar etnik Türk azınlık insan Çin’in eğitim merkezlerini olduğunu iddia ettikleri Çin tıpı toplama kamplarında tutulmaktadır Bu rakam da UYgur bölgesinin Müslüman nüfusunun yaklaşık yüzde 7’sini oluşturmaktadır.

2018’de New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü,  (HRW)Pekin’i Sincan’daki Uygur Müslümanlarına karşı “insan hakları ihlallerinin sistematik bir kampanyası” ile suçlayan bir rapor yayınladı . Pekin , Sincan’daki kamplarının “mesleki eğitim merkezleri” olduğunu söylüyor .

Geçtiğimiz yıl, ÇKP üst yönetimine ait birçok belge sızdırılmış, Pekin’in dini aşırılıkçılığa ve Uygurlara yaptığı toptan baskı ve soykırım niyetleri ile ilgili korkunç ayrıntıları ortaya çıkmıştı. ABD  sürekli olarak Çin hükümetini “keyfi olarak alıkonulanların tümünü derhal serbest bırakmaya ve Sincan’daki kendi vatandaşlarını terörize eden acımasız politikalarına son vermeye” çağırmaktadır.

Kaynak : https://www.devdiscourse.com/article/international/ 865173-us-asks-countries-to-speak-out-against-chinese-mistreatment-of-muslims

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
755 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER