logo

trugen jacn
22 Mayıs 2015

Prof. Dr. GREY : ÇİN, BÜTÜN AZINLIKLARI ACIMASIZCA BASTIRIYOR.

chetel-ishliri-zhurnal-305.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
ABD’nin ünlü Colombia Üniversitesi Uluslar arası ilişkiler öğretim üyesi ve Tibet işleri Uzmanı Prof.Dr.Grey Titte Komünist Çin yönetiminin esareti altındaki Tibetliler,Uygurlar,Marçurlar,Moğollar ve diğer Çinli olmayan azınlık olarak tanımladığı milletleri acımasızca bastırdığını söyledi.
Prof.Dr.Grey ABD’de yayınlanan “ Dış İlişikiler ”adlı dergi’de yayınlanan “Çin’deki Milletler ve Sorunları” adı ile yayınlanan makalesinde dile getirdi.
Dr.Grey makallesinin “Çin azınlıkları nasıl bastırıyor?” başlığında Çin’in azınlıklara yönelik assimilasyon ve soykırım uygulamaları hakkındaki analizinde,” Çin ekonomik gelişmelesine paralel olarak uluslar arası toplumda belirli bir konumla gelmiştir.Her yönden gelişen ve güçlenen Çin’in tahakkümü altındaki Milletlere karşı baskılarını arttırdığını,Çin’in a bu azınlık politikasının yeni olmayıp tarihten beri uygulayageldiği bir politika olduğunu de belirtti.
Dr.Grey yazısına şöyle devam ediyor,  ” Çin’de “ T ” harfı ile başlayan üç konu üzerinde hiçbir şekilde tartışma yapılamaz. Bunlar,Tayvan,Tibet ve Tienenmin Olaylarıdır. Çin vatandaşlarının bu üç cümle üzerinde konuşmaları yasaklanmıştır. Doğu Türkistan ve Tibet gibi sözde özerk bölgelerde azınlık yerli halklar ile göçmen Çinlilerle sürekli bir sürtüşme halı mevcuttur. Yabancı Çin uzmanları ise bu durumu Çin’in bu bölgelerdeki azınlık Milletlere aşırı güç kullanmasından ileri geldiğini ifade etmektedirler. Çin’in ekonomik olarak güçlenmesinin kendi idaresindeki azınlıklara kendi gücünü göstermesi ile sınırlı olmadığını,komşu ülkelere de siyasi, askeri ve stratejik tehdit oluşturmaktadır. Çin’in bu tutumu  ise,Güney Çin denizinde son zamanlarda ortaya çıkan krizin ana sebebidir.  Çin,  bir yandan birlik, beraberlik,barış ve kardeşlikten bahsederken,diğer yandan azınlık Milletlere,Tibet,Uygur,Moğol ve diğerlerine karşı bastırma,ırkı aşağılama ve etnik soykırım uygulamaları   ile “ Barışçıl Bir Çin Toplumu”inşa etmenin asla mümkün değildir. Çin’de nüfusun sadece % 8’ı azınılık uluslardan oluşur.Bu oran ise,Uygur,Tibet,Moğol,Kazak,Kırgiz ve Çavşiyen gibi lilletlerder oluşan 120 milyon kişiye tekabül etmektedir. Çin bu azınlık ulusları etnik Çinli vatandaşlarından sonra gelen 2.sınıf vatandaş olarak tanımlamaktadırlar. “
Dr.Grey yazısında, Çin yönetiminin 1950’lı yıllarda askeri güç kullanarak sınırlarına kattığı Tibet, Doğu Türkistan,Moğolistan gibi azınlık bölgelerde “Özerk Yönetim” ilan ettiğini ve hakkı özerkliği de Çin anayasasının güvencesi altına aldığını iddia etse de uygulamada bu hakların hiç birini vermdiğini, aksine onların dil,din,milli özellikleri ile kültür ve medeniyetlerini yok ederek assimile etmeye çalıştığını ifade ederek yazısını şöyle sürdürüyor, “ Çin’deki bütün azınlık Milletlerin ülkedeki seyahat özgürlükleri de kısıtlanmıştır. Seyahat etmek isteyenler sorgulanmakta ve seyahat özgürlükleri yasaklanmaktadır. Seyahat hakkı verilen azınlıkların Çin bölgelerinde otellerde konaklamaları yasaktır. Azınlıklara Otellerde barınmaları reddedilmektedir. Seyahat esnasında yollardaki kontrol noktalarında azınlık mensupları sert şekilde sorgulanmakta ırki aşağılanma ve hakaretlere maruz bırakılmakta ve sudan sebeplerle seyahatları engellenmektedir. ABD’li ekonomist’in belirttiği gibi, “Tibet bölgesinde Tibetliler hiçbir zaman iyi bir iş ve maaşa erişemez.Tibet’te her türlü imkanlara sahip olanlar sadece ve sadece Çinli göçmenlerdir”sözünü hatırlatmaktadır.
Dr.Grey makalesini şu cümlelerle sonlandırıyor, “ çeşitli devirlerde iktidara gelen Çinli yöneticiler sözde Özerk bölgelerde keyfi ve bir birine benzemeyen çeşitli uygulamalar yürütmüşlerdir.Bunların içinde sözde özerk Bölgelerde nisbeten ılımlı siyaset uygulayan 1987’de iktidardan zorla indirilen ÇKP.genel sekreteri ve devlet başkanı Ho Yabang olmuştur.”dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1347 Kez Görüntülendi.