logo

trugen jacn

ABD.’DEN ÇİNLİ 20 ÜST DÜZEY YETKİLİ İLE 8 ŞİRKETE AMBARGO VE TUTUKLAMA KARARI

ABD Hükümeti Çin İşgal yönetiminin Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Müslüman Türk azınlık halklara insan hakları ihlalleri,baskı zulüm ve soykırım uygulamalarında bizzat rol üstlenen 20 yüksek dereceli Güvenlik yetkilisi ile bu cinayetlerde Çin yönetimine teknik destek sağlayan 8 Şirket’in kara listeye alınarak ambargo uygulanacağını açıkladı.Ayrıca bu insanlığa karşı suç işleyen Cinayet sanıklarının mal varlıkların dondrulduğunu ve ABD başta görüldükleri yerde tutuklanarak yargı önüne çıkarılacaklarını de bildirdi.

Çin, eğitim merkezleri veya ‘eğitmek’ öldürmekten daha az maliyetlidir!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD.Ticaret Bakanlığı, Uygur Türkleri ile çoğu Müslüman diğer azınlıklara karşı ‘istismar ve insan hakları ihlalleriyle bağlantıları’ nedeniyle 28 Çinli şirketin kara listeye alındığını duyurdu.

ABD Ticaret Bakanlığı, 28 Çinli teşekkülün, kuzeybatı bölgesinde Uygurlara ve çoğu Müslüman diğer azınlıklara karşı ‘istismar ve insan hakları ihlalleriyle bağlantıları’ nedeniyle kara listeye alındığını açıklandı.

Duyuruda, “Bilhassa bu teşekküller, Çin’in Uygurlara, Kazaklara ve Müslüman azınlık gruplarına karşı yüksek teknolojili izleme, kitlesel keyfi gözaltı ve baskı kampanyasının uygulanması sırasında istismar ve insan hakları ihlallerinde töhmet altında kalmıştır” ifadesi kullanıldı. 

Teşekküller arasında bazı yerel hükümet ajanslarının yanı sıra video izleme donamını ve yüz tanıma teknolojisi üreten Dahua Technology, Hikvision ve Megvii Technology gibi firmaların bulunduğu belirtildi. 

Kara listeye giren Çinli teşekküllerin, Washington yönetiminin onayı olmadan ABD şirketlerinden ürün satın alması yasaklanıyor. 

ABD\'den Çin\'e \'Uygur\' ambargosu... 28 Çinli şirket kara listeye alındı

ÇİN’DEN UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde eğitim merkezi adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, temmuz ayında Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesinin eleştirildiği ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısına yer verilen bir mektubu imzalamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün raporunda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin ‘önleyici polisiye tedbir’ adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/abdden-cine-uygur-ambargosu-28-cinli-sirket-kara-listeye-alindi-1346355#

Share
318 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ