logo

trugen jacn

KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ’NDEN ERMENİ SOYKIRIM YALANLARINA TOKAT GİBİ CEVAP !

Kazakistan’in Erivan Büyükelçisi Timur Urazayev Erivan’da yaptığı açıklamalarında Ermenistan’in “Sözde Soykırım ” yalanlarına okkalı bir Türk TOKATI ile cevap verdi. Kazak Büyükelçi,Stalin’in Yalakası Kazak Türklerinin soykırımcı katili Komünist Ermeni Katil Leon Mirzoyan’dan hesap sorulması gerektiğini de  bildirdi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kazakistan büyükelçisinden soykırıma net cevab.Timur Urazayev Ermenistanın başkenti Erivan’da gerçekleştirdiği basın konferansında Kazakistan Ermenistan soykırımını tanımıyor. Bizler böyle bir soykırımın olduğuna inanmıyoruz,Geçmişe bakacak olursak Stalin döneminde “Kızıl Terör” ile hayatlarını kaybeden Kazak’ın katliamına sebeb olan Ermeni kökenli Levon Mirzoya’dan hesap sorulmalıydı dedi.Erivanda yaptığı açıklamalarla tarih dersi veren Büyükelçi sözlerinin devamında

“Kazakistan Ermeni soykırımını tanımıyor ve böyle bir soykırımın olduğuna inanmıyor. Soykırım meselesinde defalarca Ermenistan tarafı, bizim ülktemizde mecvut olan “ermeni icması” Kazakistan Devleti’nden Ermeni soykırımının tanınması meselesi için çok defa müraatta bulunmuştur. Bizim fikrimizce, 1915 yılında gerçekleşmiş olan faciaları yeniden gündeme getirmenin hiç bir manası yoktur. Eğer Ermenistan tarafı “soykırım” meselesinin tanınmasını istiyorsa o zaman hangi devleti suçlu biliyorsa, ona müracaat etmesi daha güzel olur. 1920 -1930 yıllarında Kazakistan çok büyük bir felaket yaşamıştır.

Kazakistan Bayrağı resimleri ile ilgili görsel sonucu

O yıllarda Kazakistan Cumhuriyeti halkının yüzde 40’ı açlık ve soğuktan helak olmuştur. Bu zamanda sert Sovyet rejiminin uyguladığı siyaset yüzünden Kazak Halkına karşı tarihin en dehşetli soykırımı gerçekleşmiştir. Ancak, bizler geçmişe değil, ileriye bakmayı hedef seçtik. Eğer soykırımlar meselesini gündeme getirecek olsak, bu zaman da ikinci bir soru sormak gerekir. Günahkar kimdir? Biz geleceğe bakıyor ve şunu düşünüyoruz ki, zaman gelecek Türkiye ve Ermenistan arasında samimi ilişikler gelişecektir. 1930’lu yıllarda Ermeni kökenli Levon Mirzoyan Sovyet hükümetinin tayini ile Kazakistan Komünist Partisi’nin rehberliğine tayin edilmişti. O’nun ilk işi de Kazak halkının soykırıma maruz kalması siyasetini hayata geçirmek olmuştur. O’nun rehberliği altında onbinlerce değil, yüzbinlerce Kazak insanımız “Kızıl terörün” kurbanları olmuştur. Elbette ki, bizim Kazak halkına karşı “Kızıl Terörün” emrini Stalin ve Beriye vermişti. Ancak; bu dehşet saçan cinayetleri hayata geçiren Ermeni kökenli Levon Mirzoyan”dır. Onun rehberliği altında onbinlerce değil, yüzbinlerce Kazak insanı “Kızıl Terörün” kurbanı olmuşlardır. Elbette ki, bizim Kazak halkına karşı “Kızıl Terör” emrini Stalin ve Beriya vermişti. Ancak, bu dehşet saçan cinayetleri hayata geçiren Levon Mirzoyan olmuştur.”

Ermenilerin gözlerine bakarak yaptığı Ermenistanı aşağılayan sözlerinden sonra Ermeni Medyası Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i diktatör ilan etti.

 Kaynak : http://haberturkeli.com/291-ermenistana-kazakistan-tokati.html

Etiketler: » » » » » » »
Share
1255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ