logo

trugen jacn
08 Temmuz 2015

İŞGALCI ÇİN’DEN BİR YALAN DAHA : UYGUR BÖLGESİ’NDE MİLLİYETLER PROBLEMİ YOK.

çİNLİ SÖZCÜ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetimi kutsal ramazan ayında Doğu Türkistan’da sadece Müslüman Uygur Türklerine karşı her gün yeni engel ve zulüm örnekleri uygularken, bu insanlık dışı politikaları Türkiye ve uluslar arası toplum tarafından tepki ile karşılanıyor ve Türkiye’mizin bütün şehirlerinde dünyanın her yerinde şiddetle  protesto ediliyor.
04 Temmuz 2015 Cuma gününden itibaren İstanbul,Ankara başta olmak üzere Türkiye çapında ve ve AB ülkeleri ve ABD. ve Avustralya’da Çin’e karşı gerçekleştirilen protesto gösterilerine karşı bir açıklama yapan Çin Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü “ Uygur bölgesi’nde Mililiyetler sorunu mevcut değl.Müslüman Uygurlar dini özgürlüklerden sonuna kadar yararlanıyorlar !?” iddiasında bulundu.
Özgür Asya Radyosunun Reuter Ajansına dayanarak verdiği habere göre 06 Temmuz’da Pekin’de bir basın toplantısı düzenleyen Çin dış İşleri Bakanlığı’nın kadın sözcüsü Hua Çungying “ Uygurlar Çini anayasasının teminatı altında olan dini özgürlüklerden tam olarak yararlanmakta ve bu nedenle huzur ve barış içinde yaşamaktadır. Bazı yabancı medyanın diline doladığı sözde “Uygur Bölgesindeki Milliyetler Sorunu” gerçekte mevcut değildir.” Sözleri ile yeni bir Çin yalanına daha imza atmış oldu.
Çin Dış işlerinin Kadın sözcüsü elbette ki Doğu Türkistan’daki Çin etnik zulmünden ,dini,kültürel,ekonomik ve etnik ayrımcılıktan  soykırımdan mutlaka haberdardır. Çok çok de iyi biliyordur da. Ancak.patronları neyi emrediyorsa onu bir kukla gibi yerine getirmek ve Cungentey papağanı gibi de aynısı tekrarlamak ve ona göre ötmek zorundadır.
Yalan,ikiyüzlülük ve ünlü Çin saray desiselerini devlet yönetiminde ve uluslar arası ilişkilerde de kullanmaktan çekinmeyen Çin yönetimi bu kez yine kendi yalanlarıyla resmi  açıklamalarını de de inkar etmiş olmaktadır.  Son 2 ayada Doğu Türkistan’da Çin İşgal güçlerince öldürülen Müslüman Uygurların sayısı 50 ‘den fazladır.
Doğu Türkistan’daki ölemle sonuçlanan olayların ve etnik  huzursuzluğun temel nedeni Çin’in dışlayıcı,ayrımcı ve etnik assimilasyon ve soykırm temelli MİLLİYETLER POLİTİKASI’dır.
Din özgürlüğü  Çin’de kağıt üzerinde yazılıdır.Ancak,uygulamada mevcut değildir.Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Dr.İlham Tohtı de uygulamada verilmeyen bu hakları talep ettiği ve uygulanmasını de istediği için ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.
Uzmanlar, “Her geçen gün gerçek kimliği ve yüzü ortaya çıkmakta olan İşgalcı Çin’in bu kez “Göz Yumma Taktiğine” başvurarak uluslar arası toplum nezdinde kötü imajından ve geçmek zorunda olduğu önündeki dar ve tehlikeli sırat köprüsünden geçmeyi denemeye çalıştığını  ifade ediyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1311 Kez Görüntülendi.