logo

trugen jacn
18 Mart 2014

21.DÖNEM MİLLETVEKİLİ ŞEN’DEN CUMHURBAŞKANINA UYGUR TÜRKLERİ İÇİN MEKTUP !

Şen'den Cumhurbaşkanı'na Uygur Türkleri için çağrı

      21. Dönem Bursa Milletvekili Orhan Şen, geçen hafta Tayland’da yakalanan 220 Uygur Türk’ünün Çin tarafından iadesinin istenmesi üzerine Cumhurbaşkanı Gül’e bir mektup yazarak Türkiye kendi soydaşlarına sahip çıksın çağrısı yaptı.

Mektup şöyle ;

Sayın Cumhurbaşkanım;

Çin zulmünden kaçıp, Tayland’da yakalanan 220 Uygur Türk’ünün Çin tarafından iadesinin  istenildiği malumlarınızdır.

220 Uygur Türk’ü nün Çin’e teslim edilmeleri durumunda, idam edilmelerine kesin gözüyle bakılmaktadır. Bu hususta Türkiye’nin soydaşlarımıza kapılarını açması gerektiğini düşünmekteyim. Eğer Türkiye buna sessiz kalırsa, ‘’2.bir Boraltan Köprüsü Faciasına” imza atılmış olunacak ve Türkiye kendi soydaşlarına sahip çıkamayan bir ülke olarak Türk dünyasında itibar kaybına uğrayacaktır..

Kendi huzur ve istikrarını tehlikeye atmak pahasına sayıları 1 milyona yaklaşan Arapları Suriye’den kabul eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, aynı dili konuştuğu, kendi ırkından, kendi kanından ve kendi canından olan  220 soydaşını topraklarına kabul etmemesi, ne tarih nezdinde, ne de vicdanlarda kabul edilemeyecek ve kara bir leke olarak kalacaktır.

Bu itibarla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı olarak sizin inisiyatif kullanmak suretiyle 220 Uygur Türk’ü soydaşımızın ülkemize getirilmesi hususunda harekete geçmenizi bekliyor saygılar sunuyorum.

                                                                          Orhan ŞEN

                                                            21.Dönem Bursa Milletvekili

 

Kaynak  : nehaberbursa.com

 

 

 

 

Etiketler:
Share
1235 Kez Görüntülendi.