logo

trugen jacn

DUK. CENEVRE’DE “ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMI” KONULU RESİM SERGİSİ AÇTI

 Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı  İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi önünde, Çin yönetiminin  işgali altındaki  Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm,etnik ayırımcılık-dönüştürme ve soykırım cinayetlerini gösteren resimlerden oluşan bir fotoğraf sergisi açtı.

Bir 1 kişi görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

BM Cenevre Ofisi önündeki sivillere yönelik silahlı şiddete karşı mücadeleyi simgeleyen kırık sandalye heykelinin bulunduğu meydanda, Dünya Uygur Kurultayı ile ABD’nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilciliği’nin ortaklaşa açtığı  resim sergisi   için meydanda bir çadır kuruldu.  Fotoğraf Sergisinde  Çin işgal yönetiminin işgali altındaki  Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı, zulüm, etnik ayırımcılık-dönüştürme ve soykırım cinayetlerini gösteren resimlerden oluşan  fotoğraflar sergilendi. 

Açılışın yapıldığı 14 Eylül 2021 günü akşamı BM.deki ABD Temsilçiliği 40 ülkenin BM nezdindeki temsilcilerini  de davet ederek bir resepsiyon verdi. Resepsiyonda ABD.Büyükelçisi DUK Genel Başkanı Dolkun İsa  ile çalışma arkadaşlarını  Ülkelerin büyükelçilerine takdim ederek tanıttı ve resim sergisini hep birlikte gezdi.
DUK Başkanı  Dolkun İsa resepsiyona katılan Büyükelçilere    Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’daki  baskı,zulüm ve soykırımı  uygulamaları ile  son gelişmeler  hakkında bilgiler sundu ve Uygur soronuna gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı teşekkür etti.
Sergideki görevliler, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 48’inci oturumunu Cenevre’de yaptığını, amaçlarının Uygur Türklerinin sesini dünyaya duyurmak olduğunu kaydetti.Bir 1 kişi, anıt ve açık hava görseli olabilir
Uygur Türklerinin  karşı karşıya bulunduğu durumu anlatan  bu   serginin 18 Eylül’e kadar ziyaret edilebileceği belirtildi.
Bir açık hava ve şunu diyen bir yazı 'STOP UYGHUR STOP UYGHUR FORCED LABOR' görseli olabilir

Çin’in  Doğu Türkistan’daki Baskı ve Zulüm  Uygulamaları
Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik  hak ve hukuk ihlalleri,  BM. batılı ülkeler ve uluslararası kamuoyunca sürekli eleştiriliyor ve Çin’in bu insanlık dışı uygulamalara son vermesi isteniyor.
Çin yönetiminin  “Mesleki eğitim Merkezleri” olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise “ Çin tipi Toplama  kampları” diye tanımladığı  bu zulüm kamplarında, BM verilerine göre, en az 1 milyon Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Çinli olmayan Müslüman  yıllardan beri zorla hapiste tutuluyor.

جەنۋەدىكى ب د ت بىناسى ئالدىدا «ئىرقىي قىرغىنچىلىق» قا قارشى رەسىم كۆرگەزمىسى باشلاندى

Çin’in bu Toplama Kampları Hakkında Genel Bilgiler   şöyle ;

  • Türkler rızaları dışında ve hiç bir gerekçe gösterilmeden hukuksuz olarak gözaltına alınıyor.Yargı önüne çıkarılmadan yıllarca bu kamplarda keyfi olarak tutuluyor.
  • Pekin yönetimi,  Doğu Türkistan bölgesinde  inşa ettiği ve işlettiği   kampların sayısı, tutuklu  Türklerin sayısı  ve bunlardan kaç kişinin serbest bırakıldığı  söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin BM.ve uluslararası kuruluşların   taleplerine cevap  vermiyor.
  • BM ve diğer uluslararası  İnsan Hakları örgütleri,  Çin yönetiminden  bu Çin tipi Toplama kamplarının  incelemeye açılması çağrılarında bulunuyor.Ancak,bu talepler cevapsız kalıyor.
  • Çin yönetimi son dönemde Kamptan kurtulanların ifşaatları ve kamplardaki  ssıradışı korkunç  yaşam şartları, kadınlara karşı cinsel taciz ve saldırılara ait haberler üzerine , kendi belirlediği  ve önceden tiyatro oyunu gibi  sahneleyip hazırladığı birkaç kampı az sayıdaki Çin yanlısı ülkelerin  Çin güdümlü  diplomat ve basın mensuplarının   bu kampları   ziyaretlerine ve  kısmen görmelerine şartlı olarak izin veriyor.
  • Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise sürekli geri çeviriyor.

Bir bir veya daha fazla kişi ve açık hava görseli olabilir

Share
345 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ