logo

trugen jacn
03 Şubat 2015

ÇİN,ÜNİVERSİTELERDE BATI’YI ÖVEN KİTAPLARI YASAKLIYOR ..!

cin-universite    Çin üniversitelerinde Batı değerlerini teşvik eden kitaplara yasak getiriliyor. Sınıflarda, ÇKP liderleri ve sosyalizmi küçümseyici konuşma yapılmayacak.

 Çin üniversitelerinde, Batı değerlerini teşvik edici kitapların okutulmasına izin verilmeyeceği bildirildi.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin eğitim yetkilileri, üniversitelerde ithal kitapların denetiminin artırılmasının yanı sıra Batı değerlerini teşvik edici ve gençleri olumsuz etkileyecek kitapların okutulmasının engelleneceğini kaydetti.

Pekin ve Çinghua gibi Çin’in meşhur üniversitelerinin rektörleri dahil ülkedeki eğitim enstitülerinin başkanlarının katıldığı sempozyumda konuşan Çin Milli Eğitim Bakanı Yuen Guirın, ithal kitapların sıkı denetim altına alınması ve üniversitelerde Batı değerlerini teşvik edici kitaplara izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yuen ayrıca, öğretmenlerin, “öğrencilerin duygularını olumsuz etkileyecek ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderleri ile sosyalizmi küçümseyici konuşmalar yapmaması” gerektiğini kaydetti.

Diğer yandan geçen aralık ayında bazı okullarda, Çin kültürü ve değerlerinin teşvik edilmesi amacıyla Noel kutlamaları yasaklanmıştı.

Kaynak:Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

Etiketler: » »
Share
813 Kez Görüntülendi.