logo

trugen jacn

UYGUR GENÇLERİ,ÇİN EKONOMİSİ İÇİN KÖLE İŞÇİ OLARAK MERKEZİ ÇİN’E SÜRGÜN EDİLİYOR

Çinvirüsü sebebiyle üretimin durduğu Merkezi Çin’deki Endüstri bölgelerinde bulunan Fabrikaların yeniden çalıştırılması için Doğu Türkistan’dan onbinlerce Türk Genci Çin’in üretim tesislerine Köle-İşçi olarak gönderiliyor.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Wuher kentinde ortaya çıkan ve ÇKP Yönetiminin uzun bir süre halkından ve dünyadan gizlediği Çinvirüsü sebebiyle üretimin durduğu Merkezi Çin’deki Fabrikaların yeniden çalıştırılması için DOğu Türkistan’dan onbinlerce Türk gencinin Çin’in iç bölgelerindeki üretim tesislerine Köle-İşçi olarak gönderildikleri açıklandı. Son iki hafta içinde Çin’in sosyal medya platformu TikTok ve DouYin üzerinden paylaşılan videolarda, Pekin’in Uygur ve diğer Türk gençlerini köle işçi olarak Çinvirüsü salgınının sürdüğü bölgelerde üretimi yeniden canlandırmak çin naklediklerine ait görüntüler yer alıyor.

Merkezi Çin’deki endüstri bölgelerinde aylarca süren karantina sebebiyle kilitlenen ekonominin Uygur işçilerin nakli ile tekrara ayağa kalktığı ve uzmanların hala virüsle ilgili her şeyi açıklığa kavuşturmadıkları göz önüne alındığında, yüzlerce korona maskeli Uygur’un yürüyüşle bölgedeki ulaşım merkezlerinde toplandığını gösteren klipler Çin’deki fabrikalarda çalışma emri, Uygur aktivistlerine derin endişeler duymasına yol açıyor.

Çin’in en Popüler DouYin sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan klipler, Twitter tabanlı “Uyghur Bulletin” adlı Avustralyalı Uygur aktivist Alip Erkin tarafından toplandı ve tekrarlandı. Geçen yıl Çin zulmünün sürdüğü Uygur bölgesinden gelen bu ağın yaratıcısı Bytedance tarafından elde edilen bu videoların bölgedeki son haberler ve görüntüleri dış dünyaya getirmek için Çin Ordusunun “Geçilmesi İmkansız” olduğunu iddia ettiği güvenlik duvarını atlamayı başardı.Özgür Asya radyosu Uygur bölümü Şefi   Alim Seytoff Doğu Türkistan’dan merkezi Çin’e köle işçi olarak getirilen bu Müslüman Türk gençlerinin yerleştirildikleri evler ve Yataakhaneleri terketmelerinin yasak olduğu bu durumun ise Çinvirüsü salgınının Çin’de halen devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu açıkladı. Seytof ayrıca, “Bu videolar, koronavirüsün Çin’de ve dünyada yayıldığı, çoğu Çinli şirketin kapandığı ve kimsenin çalışmadığı zamanlarda ortaya çıktığını ve şu anda sadece Uygur işçilerinin Çin’in diğer bölgelerine toplu olarak aktarıldığını görüyoruz.”dedi.

Uygur ve Sincan dışında nakledilmeyi bekleyen diğer Türk işçiler.  Uygur Bülteni'nden Twitter.

Videolardan bazıları, Çin işgal yönetiminin 2020 yılına kadar bölgedeki ” yoksulluğu mutlaka ortadan kaldırmayı amaçlayan ” son üç yıllık “yoksulluğu azaltma girişimi ” kapsamında, Uygurların hayat seviyelerini ve servetlerini aramak için yola çıktıklarını gösteren Çin Hükümeti propagandasıydı. Uygur Köle İşçiler Zhongtai tekstil grubu ve Litai İpek yolu şirketi de dahil olmak üzere altı şirkette çalışmak için UYgur bölgesinin Korla kentinden özel bir trenle yola çıktıklarınoı gösteriyordu.

Seytoff, bu genç çetelerin zorla veya gönüllü olarak yer değiştirip değiştirmediklerini belirlemenin imkansız olduğuna dikkat çekti. Her durumda muhalefet boş olacaktır. “Reddederse, kamplara yerleştirilmekten korkuyorlar” dedi. Eğitim kampları aracılığıyla yaşanan korkunç dönüşüme ve üç milyon Uygur’u gören Uygur kültürünü, dilini ve dinini bastırmak için son üç yıl süren acımasız önlemlere atıfta bulundu. ve diğer Türk Müslümanları görünüşte “yeniden eğitim” için yargılanmadan hapsedildi.

Yuvarlanan videolarda gösterilen tüm Uygurların maske taktığını da sözlerine ekledi. “Açıkça, koronavirüs onlar için bir risktir,” diyen sözlerine göre, güvenilir kaynakların bu basın çetelerinin çoğunun aslında “Çin’in anakarasındaki fabrikalarda çalışmaya zorlanan kamp tutukluları” olduğunu doğruladığını da sözlerine ekledi.

Bir sonraki hedefinin ne olabileceğini merak eden bir Uygur köle işçisi.  Uygur Bülteni'nden Twitter.

Bir sonraki hedefinin ne olabileceğini merak eden bir Uygur köle işçisi. Uygur Bülteni’nden Twitter.

İstanbul kökenli bir yazar / araştırmacı olan Musa Abdulehed ER, göç hakkında yorum yaptı ve Pekin’in nedenlerini sorguladı. “Çin hükümeti için paranın hayattan daha önemli olup olmadığını sormalıyız?” O, ÇKP’nin Uygurların girdaplarını virüsün kalbine göndermeye yönelik eylemlerinin ciltler konuştuğu sonucuna vardı. “Ekonominin artırılmasının, özellikle Han Çin’in virüs nedeniyle fabrikalarda çalışmadığı zamanlarda, bu gençlerin hayatlarından daha önemli olduğu açıktır” dedi. endişeler hala gerçekti. “Bu ÇKP’nin Uygur gençlerinin hayatlarıyla oynadığının açık bir göstergesidir.”

Pekin’in hayata kayıtsız kaldığı sonucuna varıldı. “Çin hükümeti, yaşamak ya da ölmek umurunda değil,” dedi. “Ölürlerse aldırma, ama çalışmalarına izin ver” dedi. “Bunu asla kabul edemeyiz ve en güçlü şekilde protesto edemeyiz” dedi ve sonunda dünyanın ÇKP rejiminin kötülüklerine uyanmaya başladığını da sözlerine ekledi. “Yıllardır Çin’in insanlığa felaket getireceği konusunda uyarıyoruz. Ve burada virüsün sonuçlarını görüyoruz. ”

En büyük korkusu, gençlerin, virüse yenip ölebilecekleri açık amacı ile Sincan’dan çıkarılmasıydı. Xinjiang’da, özellikle son üç yıl içinde gerçekleşen acımasızlıklara dikkat çekerek, “Bunu aklına Çin hükümetinin önüne koymam” dedi. Sonunda dünyanın Uygur halkı ve kültürleri üzerinde karşılanan felaketten haberdar olmasını ve tutukluları serbest bırakması, köle işçiliğini durdurması ve kampları kapatması için ÇKP’ye baskı yapmasını istedi. “Serbestçe yaşamalarına ve insan olarak yaşamalarına izin verilmeli,” dedi.

Kaynak : https://bitterwinter.org/coronavirus-uyghurs-deported-as-slave-laborers-to-restart-economy/?fbclid RUTH INGRAMA

Etiketler: » » » » » » » »
Share
182313 Kez Görüntülendi.