logo

trugen jacn

ÜNLÜ TARİHÇİ PROF.DR. İLBER ORTAYLI : ÇİN,TÜRK DÜNYASI İÇİN EN BÜYÜK TEHDİTTİR !

İlber Ortaylı'nın avukatından 'kütüphane' açıklaması

UYGUR HABER VE ARAŞKIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türkiye’nin önde gelen düşünce adamlarından ünlü tarih bilgini Prof.Dr.İlber Ortaylı Çin’in Türk dünyası için çok büyük bir tehlike ve tehdit olduğunu açıkladı.

Özgür Asya radyosunun haberinde Prof.Dr.İlber Ortaylı bu sözlerini 27 Haziran 2020 Cumartesi günü İYİ Parti Uluslararası Dış İlişkiler Başkanlığı’nca Ankara’da sanal ortamda düzenlenen Türk dünyası Çalıştayı’nda açıkladı. Prof.Dr.Ortaylı Çalıştayın onur konuğu olarak yaptığı açılış konuşmasında şunları ifade ettiği bildirildi ;

Çin, Türk Dünyası için en Büyük tehlike ve tehdit haline Gelmiştir.

Çin iki yüzlüdür ve Uygur Türklerine karşı soykırımı tam rezillik ve aşağılık bir politikadır.Türkiye’de ABD,ve Rusya’ya karşı Çin ile dost olunması tarzında bir düşünce ortaya çıkmış bulunuyor.Bu fikri geçici bir düşünce olarak anlamak mümkündür.Ancak,şunu iyi bilmemiz gerekir,Çin Türk dünyası için büyük bir tehlikedir.Bu tehdide karşı tedbirler almak çok zor bir mesele.Biz Türkiye olarak Türk Cmhuriyetlerine elbette ki Çin ile kavga edin ! demeyiz ve demiyoruz de. Ancak.bu kardeş Cumhuriyetlerin Çin tehlikesine karşı tedbirler almaları gerekir.

Çin Aldatma konusunda mahir ve Yalancılığı ile de tarihte Meşhurdur

Çinliler başkalarını aldatma konsunda çok usta ve yalancılığı ile pek ünlüdür.Ben Doğu Türkistan konusunda Çin’in yalanlarını asla duymak istemiyorum.Çünkü,Çin’in yalanları yerine göre sürekli değişir ve dönüşür. Diğer ülkeler Çin’in baskı ve asimile uygulamalarına karşı barışçıl şekilde direnen Uygurlara ” Doğu Türkistancı Haydutlar(Banditler) ,Teröristler ” olarak haksızca suçluyorlar. Ancak Türkiye’deki genel hava sanki Doğu Türkistan’da hiç bir şey yokmuş gibi her şey güllük gülistanlık şeklinde bazılarınca öyle yormlanıyor ve her kes bu konuda bir şeyler söylüyor ama doğrular dile getirilmiyor. Türkiye’deki siyasi partiler çok akıllı olmalı ve geleceği çok iyi görebilmeliler. Ancak,şunu üzüntü ile görüyoruz ki Siyasi partilerimizin büyük bir kısmı bu meseleye (Doğu Türkistan ve Çin sorununa) karşı uykudan pek uyanası hiç yok gibi. Uyandırmak istesek de uyanmıyorlar ve uyumaya devam ediyorlar.

Çin Doğu Türkistan’da çok çok rezil işler ve uygulamalar yapıyor.Çin tipi ceza kampları kurdu. Çin ylan söylemesi ile şeşhurdur.Benim olranı yalanlarını anlamaya asla vaktım ve tahammülüm yoktur. ” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
968 Kez Görüntülendi.