logo

trugen jacn

PAKİSTAN GAZETESİ : SÖMÜRGECİ İNGİLİZ ŞİRKETİNİN YERİNİ ÇİN ŞİRKETLERİ ALMIŞTIR

Ä°lgili resim

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Pakistan’da İngilizce olarak yayınlanan “Pakistan Today “ adlı bir gazete Hindistan alt kıt’asını  sömürgeleştiren ve İngilizlerin işgal etmesinin alt yapısını hazırlayan İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nin yerine günümüzde Doğu Çin Şirketinin aldığını açıkladı.
Özgür Asya radyosu internet  sitesinde yer alan haberlere göre ;  “Doğu Çin Şirketi” başlıklı ve Abzal Sayal imzası ile yayınlanan bu  haber yorumda Çin’in bu kez Müslüman Pakistan’ı sömürgeleştirmek istediğini belirterek şunları ifade ediyor :
18 ve 19 yüzyıllarda sömürgeci İngilizler ve 21. Yüzyılda Sömürgeci Komünist Çin 
Sömürgeci İngilizler de 18.yüzyılda Hindistan alt kıt’asına “Doğu Hindistan Şirketi ve Ekonomik Gelişme” söylemi ile girmiş. Ülkeyi ticari yollarla önce sömürgeleştirmiş ve daha sonra ise ülkeyi tamamen işgal etmişti.Günümüzde Kmünist Çin yönetimi de sömürgeci İngilizler ile benzer “Kaşgar-Gwadar Ekonomik Kordoru” parlak sloganı ile Pakistan’a hegemonyası altına almaya ve sömürgeleştirmeye çalışmaktadır.  Geçmişteki sömürgeci İngilizler ile günümüzdeki Sömürgeci  bir  güç  olan Çin’in isimleri ayrı olmakla beraber yöntemleri aynıdır.  Ancak.bu sömürgeci güçlerin  sahipleri değişik  ancak, söylem ve  vaatları aynıdır. Pakistan’in  yönetim kadroları ile yüksek düzey yaşam standartlarına sahip vatandaşları Çin’in müstemlike aracı olarak kullanmak istediği bu ekonomik Koridoru överek  göklere çıkarıyor ve onun Pakistan ekonomisi için ne kadar bulunmaz bir nimet olduğunu iddia ve teşvik ediyor. Ancak,son aylarda Pakistan kamu oyunda Çin sömürgeciliğinin bir aracı olan bu projeye karşı tepkiler ve eleştiriler gün geçtikçe güçleniyor.
Fakir ve Çaresiz Pakistan Halkı Boş Vaatlarla Avutuluyor
Pakistan yönetimi ile bu projenin taraftarları sürekli şekilde fakir ve çaresiz Pakistan halkına Çinliler ile birlikte ayni vaatlarla yaklaşmakta ve Pakistan kamu oyunu oyalamaktadır. Ancak,bu projenin gerçekleştirme aşamasına bakıldığında Pakistan halkına hiçbir getirisinin olmadığı görülmektedir. Verilen bu sözlerin ve Vaatların  tamamen yalan ve halkı  kandırmaya yönelik olduğu kolayca anlaşılıyor.

Görüntünün olası içeriği: dağ, açık hava ve doğa

Proje’de Kullanılan Makine-Ekipman,Teknik Kadro ve İşçiler tamamen Çinli 

Projenin inşasında kullanılan bütün makine ve ekipmanlar tamamen Çin malı.teknik hizmetler ve normal işçiler dahi Çin’den getirilen etnik Çinlilerden oluşmaktadır. Bu durum ise, proje güzergahında yaşayan Pakistan halkı için bir trajedi. Pakistan halkının kendi topraklarından geçen bu projenin yapım aşamasında hiçbir rolü yok ve dışlanmış durumda. En kötü tarafı ise,Çinliler Pakistan halkının topraklarını çok ucuza satın alarak   onları topraksız bırakmış durumdadır.
Bu Proje Sırlarla Dolu ve Pakistanlılar Sadece Seyirci
Çin’in 2015’de Pakistan ile imzaladığı anlaşma ile yapımına başladığı bu ekonomik Koridor projesinin tamamı açık ve şeffaf değil. Bu Projenin halktan gizlenen yönleri var ve sırlarla dolu. Bu projenin en önemli halkaları Çinlilerin kontrolü altında. Pakistan’ın hiçbir etkinliği yok.Pakistan bu proje’de sadece bir seyirci konumundadır.
Diplomat Dergisi : Proje, Pakistan Yönetimi ile Halk Arasında Güvensizlik ve Gerginlik Sebebi
Diğer yandan Pakistan’da yayınlanan “Diplomat “ adlı bir dergi de konu ile ilgili yayınladığı bir haber-yorumunda bu projenin gerçekleştirilmesi aşamasında Pakistan yönetimi ile Pakistan kamu oyu arasında büyük güvensizlik yarattığını belirtti.Dergi ayrıca yönetim ile halk arasında sürekli bir gerginlik olduğunu ve bunun gün geçtikçe arttığını  de belirtti.


KAŞGAR- GWADAR EKONOMİK KORİDORU
Çin’in işgalı altındaki Doğu  Türkistan’ın Kaşgar kenti’ni Pakistan’ın Belucistan eyalatinin Basra Korfezi kıyılarındaki Liman kenti Gwadar’a bağlayacak ve uzunluğu 3 bin km.olan bir projedir.Bu proje ile bu iki kent arasında yüksek hızlı demiryolu, yüksek kaliteli kara yolu ile petrol ve doğal gaz nakil boru hattı yapılması ön görülüyor.Bu projenin gerçekleştirilmesi için Pakistan ile Çin arasında Nisan 2015’de toplam 60 milyar doları kapsayan 17 anlaşma imzalanmış olup, proje halen inşa aşamasındadır.Projenin inşaatında çalışan teknik ekip ve iş gücünün tamamı Çin’den getirilmektedir. Ayrıca,gerekli makine ve ekipmanlar da Çin’e aittir. Projenin geçeceği bölgelerde devamlı gerginlikler ve etnik çatışmalar meydana gelmektedir.Geçtiğimiz hafta  trafik suçu işleyen Çinliler Pakistan polisine saldırmış ve Polis arabalarının üstlerine çıkarak gövde gösterisi yapmış ve Pakistan Bayrağını çiğneme alçaklık ve hadsizlığında bulunmuştur.Pakistan Yönetimi bu hukuksuzluk,haksızliğa tepki göstermemiş ve sineye çekmek zorunda kalmıştır.

Pakistan\'da Bakan\'a suikast girişimi: 3 polis öldü

Çin Irkçılığı ile Han Şövenizmi Pakistan’da Çinli İşçiler tarafından en  üst düzey ve zirvede kendisini göstermektedir.

Share
963 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ