logo

trugen jacn

KAZAKİSTAN HALKI, ÇİN BÜYÜKELÇİSİNİN SINIRDIŞI EDİLMESİNİ İSTİYOR

Kazakistan halkı ve kamu oyu Çin’in Kazakistan Büyükelçisi Zhang’in skandal Kazakistan aleyhtarı.küstah ve rezilce açıklamalarına karşı ayakta. Kazak halkı Nur Sultan’daki Çin Büyükelçesinin diplomatik teamüller ve genel ahlaka aykırı ve hadsız bir şekilde sosyal medyayı kullanarak yaptığı aşağılamaları için ; ” Kazakların eskiden Çinlilere yaban aygırlara musallat olan çekirge aygırı olarak bilinen bir ata süzü vardır. Çin Büyükelçisi de bu Kazak deyimindeki tanımlamaya göre hadsızca ve adice iftiralar kullanarak ülkemizi aklınca aşağılamaya kalkışmıştır. Onu rezil etmenin tam zamanıdır ve Çin’in Nur Sultan’daki Büyükelçisi Zhang derhal istenmeyen adam ilan edilmeli ve sınır dışı edilmelidir.” sözleri ile tepkilerini dile getiriyorlar.

"Çin büyükelçisi ülkeden ihraç edilsin," dedi gazeteci

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Kazakistan Büyükelçisi Zhang Xiao, Kazakistan görüldüğü iddia edilen ” bilinmeyen pnömoniyi “Kazakistan virüsü” olarak adlandırdı ve bilgi portalı Skifnews.kz’e göre, “Kazakistan’da koronavirüsten daha tehlikeli bir virüsün yayıldığını”  iddia etti.

Büyükelçinin bu ifadesi bazı aktivistler tarafından Kazak halkına karşı bir aşağılama ve baskı olarak algılandı. 

Kazak Gazeteci Toktar Zhakash’a göre, böyle bir büyükelçi derhal ülkeden sınır dışı edilmelidir.

“Çin büyükelçisi Kazakları karaladı!

Doktorlarımız her zaman koksidiyoz “bilinmeyen zatürree” dediğinde Çin kanı akıyor. Son zamanlarda, Çin’in Kazakistan Büyükelçisi resmi web sitesinde, “Kazakistan’da bilinmeyen zatürree yaygındır. Tehlikeli Kovid-19’dan daha korkunç. Çinli bir vatandaş da dahil olmak üzere şimdiye kadar birçok insan öldü ”dedi. Aslında, Çinliler resmi olarak bu yeni salgını 肺炎 – Ha fei yan hastalığı olarak adlandırdı.

Bu kelimeyi Kazakçaya çevirirsek, “Kazak zatürree” anlamına gelir. Başka bir deyişle, doktorlarımızın teşhis edemediği “Çin virüsü” artık Çinliler tarafından “Kazak pnömonisi” olarak çevriliyor ve tamamen temiz “diyor gazeteci.

Toktar Zhakash’a göre, Çin büyükelçisi casusluk yapıyor olabilir.

“Resmi verilere göre, Çin virüsünden Kazakistan’da toplam 264 kişi öldü.  Çin Büyükelçisi ise, “Bu yılın ilk yarısında bu hastalıktan ölüm sayısı 1.771” iddiasında bulundu. Çinli Büyükelçi bu istatistikleri(rakamları) nereden aldı? Bu durum gerçek casusluk değil de nedir ?

Daha önce, Çin medyası “Çin virüsü” nin “Kazakistan ve ABD tarafından Almatı yakınlarındaki bir biyolojik laboratuvarda geliştirildiğini” öne sürmüştü.

Dün, Dünya Sağlık Örgütü pnömonimizi (yeni salgını) “teşhis edilmemiş bir Çin virüsü” olarak tanımladı. Ancak, yetkililerimiz Çin büyükelçisinin sözlerini reddetti. Bence Kazakların eskiden akasya aygırı gibi olan Çin büyükelçisini rezil etme zamanı, ama şimdi iftira ediliyor! Çin büyükelçisi ülkeden ihraç edilsin! ”  dedi ve bunu de Facebook  sayfasında yazdı .

Daha önce, Çin büyükelçiliği bilinmeyen zatürreyi ” Kazakistan virüsü ” olarak adlandırdı ve ” Kazakistan’da koronavirüsten daha tehlikeli bir virüs” dedi. Büyükelçiliğin açıklamasının ardından, bazı Çinli uzmanlar, Kazakistan ve Çin’in kuzeybatı Sincan sınırında pnömoninin Çin’e yayılmasını önlemek için önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Kısa bir süre sonra, Batı medyası Orta Asya’da koronavirüsten daha yüksek ölüm oranına sahip yeni bir virüsün ortaya çıktığını bildirmıştı.

Kaynak : https://sn.kz/sn-sayasat/70898-kytai-elshisi-elden-kuylsyn-zhurnalist?fbclid=I

Share
117 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ