logo

trugen jacn
15 Eylül 2014

İSKOÇYA’DA BAĞIMSIZLIK İÇİN OYLAMA

220px-Animated-Flag-Scotland-1

İskoçya’nın bağımsızlık referandumuna 15 gün kalırken, bağımsızlığa desteğin geçen ay arttığı ortaya çıktı.

YouGov adlı araştırma şirketinin yaptığı son ankete göre, ayrılık yanlılarına destek ağustos ayında İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı Alex Salmond’ın katıldığı televizyon programlarının da etkisiyle arttı.

Ankete katılanların yüzde 53’ü bağımsızlığa “hayır” oyu vereceğini söylerken, yüzde 47’si bağımsızlığı destekleyeceğini ifade etti. İngiliz basını, aradaki farkın referandum yaklaştıkça daraldığına dikkati çekiyor. Ağustos ortasında anketler ayrılıkçıları yüzde 43, bağımsızlığa karşı çıkanların oranını ise yüzde 57 olarak gösteriyordu. Referandumun sonucunu kararsızların belirlemesi bekleniyor.

İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığı hakkındaki referandum 18 Eylül’de yapılacak ve İskoç halkına “İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?” sorusu yöneltilecek. Referandumdan “evet” sonucu çıkması ve müzakerelerde anlaşılması halinde İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan tam bağımsızlığının 2016 yılından önce gerçekleşmesi öngörülmüyor. Referanduma yaklaşık 4 milyon İskoç’un katılması bekleniyor.

AA

Etiketler: » » » »
Share
895 Kez Görüntülendi.