logo

trugen jacn
27 Ekim 2015

İŞGALCI ÇİN’DEN YENİ BİR İHANET HAMLESİ : TÜRK ÖĞRENCİLERE ÇİN ZİYARETİ

Hitay Elçiliği

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İşgalcı Çin, askeri güç kullanarak  kan ve gözyaşı ile istila ettiği Doğu Türkistan,Tibet, İç Moğolistan, Mançurya ve benzeri Çinli olmayan Milletlerin yaşadığı ülkelerdeki baskı, zulüm, işkence ve jenosid uygulamalarını kamufle ederek gizlemek için yeni bir göz boyama taktiği uygulamaya başladığı bildiriliyor.
Mao’nun Liderliğindeki Çin Komünist Partisi’nin zorla iktidarı ele geçirdiği tarihin 66.yıldönümü olan 01 Ekim tarihinde  Türkiye başta Doğu Türkistan diasporasından aşağılık,  hain ruhlu  ve onursuz bazı kişileri Çin’e davet ederek zulmünü ve soykırımlarını alkışlattırmalarından  sonra bu kez Türkiye Türkü Kardeşlerimizin gözünü boyamak için ikinci bir sahtekarlık ve göz boyama taktiğine   de baş vuruyor.
Trt. Uygurca bölümünün Anadolu Ajansı’na atıf yaparak verdiği bir habere göre İşgalcı Çin’in Ankara Büyükelçiliği sözde “ Türkiye-Çin Genç Barış Elçileri” adı altında Türkiye’deki çeşitli Üniversitelerden seçtiği 15 öğrencinin bütün masraflarını karşılayarak Çin seyahatine götürüyor.
26 Ekim – 01 Kasım 2015 tarihlerinde arasında gerçekleşecek bu ziyarette Türk Üniversite öğrencileri Pekin, Şanghay ve Çinli Müslümanların (Tungan=Hui’ların) yaşadığı ve Doğu Türkistan’a komşu sözde Ningxia Hui Özerk Bölgesi’ne götürülecekleri açıklandı.Ziyaret programına  Türkiye Türklerinin özbe öz Kardeşleri olan Uygur ve diğer Türk boylarının yaşadığı Doğu  Türkistan’ın yer alamaması dikkat çekiyor.
Ziyaret ile ilgili olarak Çin’in Ankara Büyükelçiliğinde biir toplantı düzenlendiği ve Çin ziyareti için seçilen 15 kişilik öğrenci gurubunun tamamının bu toplantı’ya iştirak ettirildiği bildiriliyor.
Toplantı’da konuşan İşgalcı Çin’in Ankara Büyükelçisi You Huang Yang “Türkiye-Çin Genç Barış Elçileri”programının esas amacının Türk öğrencilerin bu ziyaret  ile  Çin toplumunun sosyal,sosyo-kültürel ve ekonomik durumunu yakından tanımalarını ve Çin’deki gelişmeleri yerinden görmek olduğunu söyledi.Büyükelçi Yang ayrıca ziyaretçi gençlerin Türk-Çin ilişkelirine yakından katkı sağlayacaklarına inandığını de iddia etti.
Bu gezi’ye katılacak  öğrenciler Ankara,Kayseri/Erciyes, İstanbul / Fatih Üineversitesi ile İstanbul merkezli Okan Üniversitesi öğrencileri arasından seçilmiş bulunuyor.
Öğrencilerin ziyaretleri  esnasında Pekin’deki Yabancı Diller Üniversitesi’nin Türkçe Bölümünü ziyaret edecekeleri ve burada düzenlenecek bir dizi sosyal ve siyasi içerikli konferanslara katılacakları de bildirildi.
Gözlemciler, İşgalcı Çin’in bu sözde “ Genç Barış Elçileri” programı ile Doğu Türkistan ve diğer Çin işgalı altındaki bölgelerde icra ettikleri  basakı,zulum ve soykırım uygulamalarını kamufle ederek maskelemek,Türkiye’de yeni bir Çin Lobisi tesis etmek  ve “İşgalcı Çin’e yeni Fedai’ler ve dalkavuk ve yağdanlıklar yaratmak” amacında olduğunu belirtiyorlar.
Ayrıca seçilen öğrencilerin devam ettiği Üniversitelerde Çin dili ve edebiyatı bölümü de bulunuyor. İstanbul merkezli Okan Üniversitesi’nde ise, geçtiğimiz yıllarda Çin’in desteği ve teşviki ile “Konfüçyus=Kungzi Enstitüsü” de açılmıştı.Okan Üniversitesinin  Bayan  Rektörü ile Kungzi Enstitüsü Müdürü Çin’e götürtlerek ağırlanmıştı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1624 Kez Görüntülendi.