logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN, T.C.VATANDAŞI UYGUR TÜRKÜ MEVLÜDE HİLAL’İ ÇİN NAZI KAMPINA HAPSETTİ

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı ve yakın çekim

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Mevlüde Hilal Doğu Türkistan ‘ın Gulca şehrinde 1 Temmuz 1986 doğumlu Doğu Türkistan asıllı bir Uygur Türk’üdür. Uygur Türkçesiyle adı Mevlüde Hilaldi’dir.
2006 Yılında Türkiye’ye gelmiş, bir yıl TÖMER Türkçe kurslarına devam ettikten sonra Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanmış ancak Samsun’daki eğitim hayatını zorunlu sebeplerden dolayı yarıda bırakıp 1,5 yıl sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek okulu İşletme bölümüne başlamış ve 2012 yılında mezun olmuş bu arada 2012 Yılında 22877791126 kimlik numarasıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilerek , hem TC hem de Çin vatandaşı yani çifte vatandaş olmuştur.
Mevlüde Hilal TC vatandaşı olduktan sonra memleketinde bıraktığı annesinin ağır hasta olduğu haberini alınca annesine bakmak amacıyla Doğu Türkstan’a geri dönmek zorunda kalır. Annesine bakarken diğer yandan da Gulca ’da Türkçe ve İngilizce kurs öğretmenliği yapar ve bir süre sonra yaşadığı şehirden birisiyle evlenir.
Mevlüde Hilal 2017 yılında Çin Nazi toplama kampına alınır ve Mayıs 2019 serbest bırakılır. Ancak, serbest bırakılmasından çok kısa bir süre sonra 12 Haziran 2019 tarihinde ‘’devleti bölmeye teşebbüs’’ (!) suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılarak tekrar tutuklanarak cezaevine konulur.
Bu arada Ayşe isimli bir kızı doğar ancak eşinden boşanmak zorunda kalınca küçük Ayşe’ye hasta olan annesi bakmaya başlar. Mevlüde Hilal’in gerek toplama kampında kalması gerekse daha sonra da tekrar cezaevine girmesi sebebiyle küçük Ayşe doğumdan sonraki çok kısa süre hariç hiç annesiyle birlikte olamamıştır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi


Kendisi zaten hasta olan anneannenin hem hastalığı hem de kızının düştüğü durumun getirdiği psikolojik sorunlar hem de ekonomik olarak girdiği sıkıntılar yüzünden rahatsızlığı daha da artar. Sürekli ağlamaktan dolayı anneannenin görme kabiliyetini kaybetmek üzere olduğu haberi alınmıştır.
Mevlüde Hilal’in Türkiye’de yaşayan kızkardeşi Medine Nazım çaresizlik içinde annesine, kızkardeşine ve yeğenine sahip çıkabilmek için çırpınmaktadır .
‘’Eğer yaşıyorsa’’ şu anda Çin zindanlarında hapis olan Mevlüde Hilal hem Çin hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Türkiye’ye yasa dışı yollarla değil Çin devletinin pasaportuyla gelmiştir. Türkiye’deki eğitim hayatı boyunca herhangibir yasadışı örgütle ilişkisi olmamış ve yasadışı eylemlere karışmamış, devlet yurtlarında kalmış ve yasadışı yollarla değil resmi yollarla yani pasaportuyla ülkesine geri dönmüştür.
Tek suçu(! Uygur Türk’ü olmak, Türkiye’ye gidip eğitim almak ve Türkiye vatandaşı olmaktır.

Görüntünün olası içeriği: Orhan Sen II, yazı

Orhan Şen : Türkiye Kendi Vatandaşı Mevlüde’ye Sahıp Çıkmalıdır !

Doğu Türkistan ve Dış Türklere olan ilgisi ve hassasiyeti ile tanının Uyghurnet.org haber sitemizin yazarlarından MHP Bursa 21.dönem Milletvekili Sayın Orhan Şen Mevlüde Hilal’in Çin Nazi Kamplarından kurtarılarak Türkiye’ye geri getirilebilmesi için girişimlere başladığını açıkladı. Sayın Orhan Şen ilk etapta sosyal medya üzerinden bir kampanya başlatmış bulunuyor. Sayın Şen,Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak Mevlüde Hilal’e sahip çıkılmasını ve devletimizin kendi vatandaşı olan bu masumu kurtarması gerektiği belirterek şunları ifadee etti ; ” Biz büyük devletiz demekle büyük devlet olunmaz. Büyük devlet olmanın olmazsa olmaz şartlarından biriside hiç şüphesiz dünyanın neresinde olursa olsun sıkıntı çeken, zulüm gören ve haksızlığa uğrayan vatandaşlarına sahip çıkmaktır.
Mevlüde Hilal ’in biran önce Türkiye’ye iade edilerek hürriyetine, minik kızına , annesine ve Türkiye’de yaşayan akrabalarına kavuşmasının Türkiye Cumhuriyeti devleti için bir namus meselesi olduğunu düşünüyor ve sorumluluk makamında olanları acilen gereğini yapmaya davet ediyorum. ” sözleri ile görüşlerini ifade etti.

Ünlü Hukukçu Prof. Dr.İlyas Doğan : Mevlüde Hilal İçin Dava Açacağım

Ankara HBV.Üniversitesi öğretim üyesi ve Doğu Türkistan duyarlığı ile bilinen Ünlü hukukçu Prof.Dr.İlyas Doğan da twitter hesabından yaptığı açıklamada ” Mevlüde Hilal’ın vekaletini yeni aldım ve önümüzdeki hafta gerekli hukuki girişimi başlatacağım. ” sözleri ile gereken her şeyi yapacağını açıkladı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
557 Kez Görüntülendi.