logo

trugen jacn

GÖZALTINDAKİ UYGUR TÜRKÜ ÖĞRENCİ ABDULMECİT İDRİS ARTIK SERBEST !

26 Haziran 2016’dan beri İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğünde gözetim altında tutulan İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Uygur Türkü Abdulmecit İdris’in 22 Eylul 2016 tarihinde serbest bırakıldığı bildirildi.
Uygur Türkü Öğrernci İdris’ın serbest bırakılması öğrencisi olduğu Üniversitedeki Hocaları ve öğrenci arkadaşları ve Doğu Türkistanlılar tarafından memnuniyet  ile karşılandı.T.C.Devletimize  bir kez daha minnet ve şükran duyguları ifade edildi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) olarak,Abdulmecit İdriz Kardeşimize geçmiş olsun dileklerimizi belirtir,böyle istenmeyen ve nohoş hadiselerle bir daha karşılaşmamasını temenni ediyoruz.

İdris’ın  Üniversiteden Hocaları ve arkadaşları tarafından   sosyal medya üzerinden başlatılan  Kampanya ‘da konu ile ilgili bu müjdeli haber ve ayrıntıları  aşağıda yayınlıyoruz ;

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

İdris Abdulmecid’e Hürriyet !
22 Eylül 2016’da, göz altına alındıktan tam 87 gün sonra İdris hürriyetine kavuştu! Destek olan tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun…

Ne Olmuştu?
İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Uygur Türkü İdris Abdulmecid (Mijiti Yiderisi) 27 Haziran 2016 Pazartesi günü, üniversitedeki derse girdikten sonra İnsani İkamet İznini yenilemek için gittiği İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde polis tarafından “teknik takibe takıldığı” gerekçesiyle gözaltına alındı. O tarihten itibaren, 3 aydır İstanbul Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde tutuluyor.

İdris ilk gözaltına alındığında, üniversiteden arkadaşları olarak Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) ile irtibata geçerek yardım talebinde bulunduk. UMHD avukatları İdris’in terör ya da terör ile ilişkili herhangi bir suçla ilişkilendirilMEDİĞİNİ belirtiyorlar. Şu anda İdris’in ne ile suçlandığı bilinmiyor.

İdris için verilen sınır dışı kararının iptali için UMHD avukatlarının açtıkları dava ile sınır dışı edilme kararı geçici olarak durdurulmuş durumda. Ancak İdris’i Kumkapı’dan çıkartmak için açılan iki dava da sebebsiz yere reddedilmiş.

Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016’da yaşanan patlama, Ramazan Bayramı, 15 Temmuz darbe girişimi ve Kurban Bayramı derken adli sürecin uzaması ile İdris için büyük bir mağduriyet meydana gelmiş durumda. İki bayramı ve bugün itibariyle tam 83 günü Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde geçirdi İdris.

Bu süreçte resmi ve gayri resmi birçok teşebbüste bulunulmasına rağmen maalesef bir sonuç alınamadı.

Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olan İdris, akademik başarısı ile fakülte hocalarının da yakından tanıdığı ve referans mektubu yazdığı bir öğrenci.

İdris’in bu mağduriyetinin giderilmesi için sizlerin dualarına ve desteğinize ihtiyacımız olduğunu belirtir, aşağıda verilen linklerden süreci takip edebileceğinizi ve telefon numarasından da ilgili kişilere ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

idrisehurriyet.com
idrisehurriyet@gmail.com

@idrisehurriyet

Share
854 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ