logo

trugen jacn

FRANSIZ KADINLAR PARİS’TE “UYGURLARA ÖZGÜRLÜK ” AFİŞLERİ İLE ÇİN’E TEPKİ GÖSTERDİLER

Fransız Feminist aktivistler, Paris'te bulunan Çin Konsolosluğu duvarlarına "Uygurlara özgürlük" afişleri yapıştırdı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Fransa’nın başkenti Paris’te feminist aktivist kadınlar, şehrin sokaklarını “Uygurlara Özgürlük” afişerleri ile kapladı. Çin Konsolosluğu’nun duvarları ve her iki girişine “Uygurların kanı elinizde”, “Uygur soykırımını durdurun” yazılı afişler yapıştırıldı.

Benzer afişler Paris’te bulunan Çin Bankası ve Uygur işçilerin, Çin’de üretim aşamasında zorla çalıştırıldığı iddia edilen Tommy Hilfiger ve Calvin Klein markalarının merkezlerine de asıldı.

AFP’ye konuşan bir kadın aktivist, Çin’in Sincan Bölgesi’nde Uygurlara karşı yapılan ‘soykırım’a dikkat çekmek istediklerini ve yaşananlardan özellikle Uygur kadınların etkilendiğini belirtti:

“Özellikle kadınlar hedef alınıyor, eşi toplama kamplarına yollanan kadınlar, yataklarını Çin Komünist Partisi üyeleri ile paylaşmaya zorlanıyor. Ayrıca soykırımın yaşandığı bölgede sıkı doğum kontrol denetimleri ile Uygurların nüfusu bitirilmeye çalışıyor.”

Geçtiğimiz hafta Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Uygur Türkleri’nin Doğu Türkistan’daki durumunu incelemek için bağımsız bir heyet gönderilmesi çağrısında bulunmuştu.

Le Drian, Ulusal Meclis’te yaptığı konuşmada Uygur azınlığa yönelik gözaltıları “kabul edilemez” olarak nitelendirmişti.

Pekin yönetimi ise Le Drian’ın açıklamalarını yalanlayarak kınamış ve Çin hükümetinin hiçbir etnik ve dini azınlığı hedef almadığını açıklamıştı.

https://tr.euronews.com/2020/07/30/frans-z-feministler-paris-sokaklar-n-uygurlara-ozgurluk-afisleriyle-donatt
Share
230 Kez Görüntülendi.