logo

trugen jacn

SÖMÜRÜ İLE MÜCADELE ÖRGÜTÜ : DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÜRETİLEN MALLARI İTHAL ETMEYİN !

Dünyada emek sömürüsüne karşı kurulmuş olan ünlü Fair Labor Association (FLA-Adil Emek Derneği) dünyaca ünlü küresel markalara çağrıda bulundu. FLA Doğu Türkistan’da Çin işgal yönetiminin müslüman Uygurları zorla ve angarya usulü kölelik uygulamaları sonucu üretilen malları ithal etmemelerini belirterek ” Sömürünün ve zulmün bir parçası olmamaları ” çağrısında bulundu.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Dünyada emek sömürüsüne karşı kurulmuş olan ünlü Fair Labor Association (FLA-Adil Emek Derneği) dünyaca ünlü markalara Doğu Türkistan’daki angarya ve köleci uygulamaların bir parçası olmama çağrısında bulundu.

FLA, içlerinde dünyaca ünlü markalar olan Adidas, Fanatics, New Balance, Nike, Puma gibi kendisine bağlı şirketlere “Doğu Türkistan ile bağlantılı tüm ürün alımlarını durdurun” çağrısında bulundu. FLA konu ile ilgili resmi internet sitesinden bir açıklama paylaştı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“RAPORLAR, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ANGARYAYI GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR”

“Adil Emek Derneği (FLA), Çin’in Doğu Türkistan bölgesinden gelen angarya işçilik ve diğer temel insan hakları ihlallerine dair güvenilir raporlardan ötürü derin bir endişe içerisindedir. Biz, bu insan ihlallerinin derhal son bulması çağrısında bulunuyoruz ve hükûmetlerle, sivil toplumla, sendikalarla ve çok uluslu organizasyonlar ile, bu hedefi gerçekleştirmek için işbirliği taahhüdünde bulunuyoruz.

Doğu Türkistan’daki angarya, Çin’deki ve Asya’nın diğer bölgelerindeki üretime negatif etkide bulunmaktadır. Çünkü pamuk ve diğer ham maddeler bu bölgeden sağlanmaktadır. Son raporlar ayrıca Doğu Türkistanlı Uygurların hükûmet destekli emek programları ile Doğu Türkistan’ın dışında da angaryaya tabi tutulduğunu göstermektedir.

Biz bağlı şirketlerimize, kendi dolaylı ve dolaysız kaynak alımlarını gözden geçirmelerini, alternatif kaynakları tespit etmelerini ve FLA prensiplerine uygun bir şekilde kaynaklarını sağlamaları direktifini verdik. FLA, bu insan hakları ihlallerine son vermek adına paylaşılan çözümleri belirlemek için hükûmetler ve paydaşlar ile olduğu gibi bağlı şirketlerimiz ile de irtibata geçeceğiz.”

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/onemli-kurulustan-dunyaca-unlu-markalara-dogu-turkistan-uyarisi/170272/?fbcli

Share
458 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ