logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLILAR DEPREMZEDELERE YARDIM İÇİN ELAZIĞ’A KOŞTULAR

Elazığ’da meydana gelen 6.8’lik deprem sonrası ülkenin her yerinden olduğu gibi Türkiye’nin İstanbul ve Kayseri illerinde yerleşik Doğu Türkistanlılar da Elazığlı depremzede Kardeşlerinin yardımına koştular. Depremzedelerin yaşamaya başladığı çadır kentte mutfaklarını kuran Doğu Türkistanlılar Uygur Türklerine özgü yöresel yemekler ile Nnan adı verilen tandır ekmekleri hazırlayıp depremzedelere ikram ederlerken duygusal anlar yaşandı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, yemek yiyen insanlar ve yiyecek, şunu diyen bir yazı 'İlk günden itibaren deprem bölgesinde yardım çalışmalarına katılan Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Elazığ halkına Uygur pilavi dağıtırken...'

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremde evleri hasar gören aileler başta şehir genelinde belirle noktalara kurulan çadır kentlerde yaşamaya başladı.

Depremin 2. günü İstanbul ve Kayseri’den Elazığ’a doğru yola çıkan Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları ile Uygur Türkü gönüllüler deprem bölgesi Kültürpark’ta kurdukları Mutfaklarda Deprem şehitleri için kestikleri kurban etleri ile Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine özgü etli ve havuçlu Pilavlar,sebzeli etli türlü türü Kavurma adı verilen yemekler hazırlayarak depremzede kardeşlerine ikram ettiler.Ayrıca yaptıkları tandırlarda da Uygur Türklerinin Nan adını verdikleri ekmek ile Samsa adı verilen içi kıymalı börekler pişirerek sıcak sıcak ikram ettiler.

“BİZ GELEMEDİK SİZ GELDİNİZ”

Doğu Türkistanlı Soydaşlarının bu kara günlerinde kendilerinin yardımına koştuklarından dolayı çok duygulandıklarını ve bu vefakarlıklarını asla unutmayacaklarını belirten Elazığlı depremzede vatandaşlar ,”En acı günümüzde bizi yalnız bırakmadılar. Biz gelemedik siz geldiniz. Yaşasın Doğu Türkistan yaşasın orada zulüm görenler sözleri ile duygularını ifade ettiler

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

“BENİM GÖZLERİMDEN BU KARDEŞLİĞİ GÖRDÜĞÜM İÇİN YAŞ GELİYOR”

Elazığlı depremzede Vatandaşlarımızdan Mehmet Mestoğlu Doğu Türkistanlıların bu kadirlilirliğinden çok etkilendiği ve ağlamak istediğini dile getiren Mehmet Mestoğlu ise şunları söyledi ; “Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin burada olması çok büyük onurdur. Güçlünün yanında yer almak her zaman kolaydır. Fakat zayıfın yanında yer almak çok zordur. Allah’ın adaleti kulun adaleti gibi değildir. Kendileri zor durumdayken burada bizlere yardım ediyorlar. Doğu Türkistan dünyanın bir ucu Elazığ bir ucu ama içindeki inanç sevgiyi burada Elazığlılar ile paylaşıyor. Allah razı olsun kelimeler yetmez bazen bu duyguyu anlatmaya. Benim gözlerimden bu kardeşliği gördüğüm için yaş geliyor.Türk milleti daima yaşasın. Hepimiz biriz ve kardeşiz. Yemek ikram ettiler bize gerçekten çok güzel. Doğu Türkistan da gelen kardeşlerimizin bu hareketi bizleri duygulandırdı” ifadelerini kullandı.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, kalabalık ve açık hava

Haber yazımında https://www.elazigsonhaber.com/ deprem bölgesinden alınan bilgiler ve sosyal medya paylaşımlarından yararlanılmıştır.

Etiketler: » » » » »
Share
614 Kez Görüntülendi.