logo

trugen jacn

ÇİN’İN KÜRESEL GÜÇ OLMA SEVDASI : ÇİN RÜYASI

Doç.Dr.Süleyman DOĞAN

Dr.Ferhat Kurban Tanrıdağlı tarafından kaleme alınan, “Küresel Güç Olma Sevdası ÇİN RÜYASI” isimli kitap Çınaraltı Yayınları tarafından neşredildi. Ferhat Bey, “Pek kıymetli gönül dostu Süleyman Doğan hocama en derin saygılarımla” imzalı kitabını takdim etti. Öncelikle kitabın zulüm altında inleyen Doğu Türkistanlı kardeşlerimize bir nebze de olsa faydalı olmasını temenni ediyorum. 200 sayfadan oluşan “Çin Rüyası” kitabında çok sayda belge ve fotoğraf da yer alıyor. Kitap üç bölümden oluşuyor ve zengin bir kaynakça yer alıyor. Ferhat hocamız akademik titizlik içinde kitabı telif etmiş.

bİR kUŞAK YOL HARİTASI ile ilgili görsel sonucu

İpek Yolu Projesi!

Kitabın arka kapağında uzmanlar eserle ile ilgili görüşlerini dile getirmişler. Prof.Dr.Alim Can İnayet’in şu görüşlerine yer verilmiş: “Çin düşünce sisteminde Çin’in adı olan “Zhongguo” merkezi ülke, merkezi devlet gibi anlamlara geliyor ki, bu ülke/devlet dünyanın merkezidir; diğerleri çevre/kenar ülkelerdir. Yeni ipek yolu projesi bu Çin Rüyasını gerçekleştirmenin ilk adımıdır. Çin bu proje ile Türkistan’ı, Orta Doğu’yu, Balkanları önce ticari ağlarla birbirine bağlayacak, sonra inşa ettiği ekonomik ve politik sistemle Avrasya’ya hakim olarak dünyaya hükmedecektir.”

Küresel Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü H. Murat Lehimler, “Dr. Tanrıdağlı, Türk düşün hayatında uzak, mitolojik, kozmik bir alanı temsil eden Çin’i, günün kabul gören deyimiyle “ezber bozarak” anlatıyor. Çin ile ilgili bildiklerimizi öğrendiğimiz kaynakların çok azının bu coğrafya orjinli bilim insanlarından gelebilmesi, ülkemiz için uzun yıllar eksikliği hissedilen bir konu olmuştur. Elinizdeki kitap bu açıdan oldukça anlamlı bir kaynak niteliği taşıyor.” Prof. Dr. Salih Aynural, “Kendisi Doğu Türkistan’da doğup büyüyen sonradan Türkiye’ye hicret eden, Çince’ye büyük hakimiyeti olan Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı, büyük ölçüde Çince kaynaklardan yararlanarak yazdığı söz konusu eserinde; Doğu Türkistan’da yüzyıllardır süregelen Çin emperyalizmini ve Çin’in binlerce yıllık amaç ve hedefini başka bir ifade ile Çin Rüyasını adım adım gerçekleştirme yoluna girdiğini dile getirmiştir.”

Bir başka bilim insanı Prof.Dr. Yücel Oğurlu ise kitap hakkında şu görüşleri dile getirmiş, “Dr.Tanrıdağlı, Çin diline ve Türkçe’ye aynı derecede vakıf; bölgenin tarihini ve kültürünü ve mevcut jeopolitiğini en yakından takip eden Türkiye’de keşfedilmemiş bir isim. Elinizdeki bu eser, Çin’in Orta Asya ve bütün dünya ile tarihi ve güncel bağlantıları, Çin’in plan ve beklentileri ile bir anlamda gelecek projeksiyonunu ortaya koyacak önemli bir çalışma.”

Yok etme politikası!

Dr.Ferhat Kurban Tanrıdağlı kitabının önsözünde şu önemli tespitte bulunuyor: “Çin Halk Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana geçen 70 yıl zarfından, Uygurların kalbine devlet kavramını kabul etmediklerinin gerçeğidir. Bu, Çin hükümetinin Uygur topluluğunu düşman olarak bellediğini anlamına da geliyor. Çin felsefesine göre, “Farklılık tehdittir”. Bu topraklardan tamamen emin olabilmek için ya tam asimilasyonla herkes Çinlileşecek ya da tamamen yok edilecektir.” Yazar Ferhat Tanrıdağlı kitabında Çin’de okuduğu dönemi ve sanatla ilgili yıllarını da kaleme almış. Ferhat Bey kendisi gibi sanatçı olan ve hem çalan ve hem de söyleşen eşi Gülzadem hanım ile Çin’in çeşitli yerlerinde verdiği konserlerden de söz ediyor. Uygur Türkü meşhur sanatçı Abrurrehim Heyt’in sanatçılığı ve kişiliğinden de söz ederek, şimdi Çin zindanlarında sırf Türk olduğu için yattığını belirtiyor Ferhat Bey.

Ferhat Tanrıdağlı eşi ile birlikte Doğu Türkistanlı efsane liderlerden İsal Yusuf Alptekin uzun yıllar sohbetlerini kaleme aldığını belirtiyor. Aslında İsa Bey ile ilgili bir kitap kaleme alsa çok yerinde olur diye düşünüyorum. “Yürek Sözü” başlıklı yazıda Amerika Uygur Cemiyeti Başkanı İlshat Hasan Kökböre’nin açıklaması yer alıyor. Dr.Ferhat Kurban Tanrıdağlu kitabının sonuç kısmında şu önemli ifadelerin altını çiziyor: “Çin Rüyası insanlık için bir kabustur. Çünkü Çin, Doğu Türkistan’ı Türk’ün olmadığı tamamen Çinlileşmiş bir toprağa dönüştürmek ve böylece bütün Türkistan’ı yutma ve dünyaya hakim olma gayesi yani “Büyük Çin Rüyasını gerçekleştirme yolunda en büyük engeli aşmak için Doğu Türkistan’dan soykırım yapmaktır.” Böylesine bir kitabın ortaya çıkmasından dolayı Dr.Ferhat Kurban Tanrıdağlı’yı tebrik ediyorum. Doğu Türkistan’a sahip çıkmak her şeyde önce insan hakkına sahip çıkmaktır. Çin zulmüne dur demek bütün dünyanın ortak çağrısı olmalıdır. Zulümle abat olanların sonu berbat olacaklar. Önemli olan bizlerin Doğu Türkistan davasına karınca kararınca sahip çıkmaktır. Çünkü zulme sessiz kalmak zulmü kabul etmek demektir. Zulme rıza da zulümdür.

bİR kUŞAK YOL HARİTASI ile ilgili görsel sonucu

KAYNAK : https://ittifakgazetesi.com/cin-ruyasi-m1113.html

Share
1181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ