logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULÜM VE SOYKIRIM CİNAYETLERİ BRÜKSEL’DE PROTESTO EDİLDİ

Brüksel’de Uygurlara uygulanan zulüm protesto edildi..

UYGUR HABER VE ARAŞTIRIMA MERKEZİ (UYHAM)

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Uygur Türkleri’ne Çin Devleti’nin uyguladığı asimilasyon politikaları protesto edildi. Belçika’daki Uygur Türkleri tarafından düzenlenen protesto mitingine Belçika’da yaşayan Türkler Faslılar, Arnavutlar ile diğer ülke vatandaşları da destek verdi.
Doğu Türkistanlı  Uygur Türklerine karşı Çin Devleti’nin sistematik olarak uyguladığı “asimilasyon” politikaları karşısında tüm dünya milletlerinin suskun,devletinin kayıtsız kalmasına bir anlam veremediklerini dile getiren Belçika Uygur Türkleri temsilcileri” Acı ama gerçek şu,Türk kardeşlerimiz ile Müslüman kardeşlerimiz de sesimizi,feryatlarımızı duymuyor”diyerek sitemde bulundular..
Belçika’da yaşayan Uygur Türklerinin tam kadro katılıp, gerçekleştirdiği organizasyona Belçika’da yaşayan Trkler kayıtsız kalmadı.. Faslıların yanı sıra Azerbaycan, Kosova,Balkan Türkleri ile Romanya,Polonyalılarda Uygur Türklerine uygulanan asimilasyon politikalarına karşı çıkarak,mitinge ve yürüyüşe destek verdi..


Brükksel Bölge Parlamentosu milletvekilleri Şevket Temiz,Hasan Koyuncu, İbrahim Dönmez, Fas asıllı Fuad Ahidar, belediye meclis üyeleri Döne Sönmez, Sefa Akyol, Belçika Gent Türk Ocağı Onurasl Başkanı Recep Tuncer Sarı,Belçika Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Ayhan Demirci,Balkan Türkleri Derneği Başkanı Turan Türe, İyi Parti Belçika Başkanı Hakan Erzurumlu ile diğer Türk dernek başkan ve temsilcilerinin katıldığı protesto mitingi ve yürüyüşüne  katılanlar, Kahrolsun Çin, katil Çin, Yaşasın Uygurlar, Yaşasın Türkler, Allahuekber,  Asimilasyona hayır..Çin politikalarına hayır..” sloganları atılarak, Uygur Türklerine reva görülen,kamp ve şiddet içeren resimler taşındı,broşürler ve bildiriler dağıtıldı.
Bu arada Place Luxembur”a kadar yürüyen katılımcılara burada çeşitli temsilcilerin yanı sıra Brüksel bölge milletvekili İbrahim dönmez, İyi Parti Belçika Temsilcisi Hakan Erzurumlu, Saint-Josse Belediye Meclisi üyesi Sefa Akyol, Gent Türk Ocağı Onursal Başkanı Recep Tuncer Sarı ile Fas ve diğer sivil örgüt temsilcileri  seslenerek,Çin zulmünü protesto ettiler..
Brüksel merkez tren garı önünden başlayan protesto yürüyüşü,  önde zincire vurulmuş gençler,kanlı tabut ve Uygur,Türk,Azerbaycan bayrakları  eşliğinde, Avrupa Parlamentosu önünde yapılan konuşmalar ile son buldu..
Çin aleyhine atılan sloganlar ile yürüyüşe geçen göstericiler, ellerinde Uygur, Türk, Fas, Kosova, Azerbaycan bayrakları ile Çin’ kınayan pankartlar taşıdılar..
Polis kontrolünde gerçekleştirilen yürüyüş olaysız tamamlandı..

BELÇİKALI TÜRKLERİN TEMSİLCİLERİ UYGUR TÜRKLERİ İÇİN MİKROFON BAŞINDAYDI.. YAZARSA, İNTER-MEDİA BRUXELLES YAYINLARI YAZAR.. SESLENDİRİR,DUYURUR

Gepostet von Yusuf Cinal am Sonntag, 12. Januar 2020

Kaynak : https://www.belcikayenihaber.be/2020/01/12/brukselde-uygurlara-uygulanan-zulm-protesto-edildi/?fbclid (Yusuf Cinal)

Share
782 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ