logo

trugen jacn
15 December 2016

KOMÜNİST ÇİN, İNSANLARDAN SONRA, EŞEKLERİN DE KATİLİ VE YİYİCİSİ

Çin'de ‘Köpek Eti Festivali’ Tepkilere Rağmen Başladı...

Çinlilerin Köpekleri Öldürerek yemeleri  ve Hayvanların dahi  Çin’in Zulmünden Kurtulamadığını anlatan Bir Resim ( Kaynak : Hayvan Hakları Koruma Örgütü Londra)

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan,Tibet ve Güney Moğolisitan ve diğer esareti altında tuttuğu çinli olmayan Milletlere karşı yaptığı baskı ve zulümlerden sonra  dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Eşeklerin de katili ve yiyicisi olduğu açıklandı.  Çin, dünya’daki eşek popülasyonuyla dikkat çeken  ve öne çıkan bir ülke olarak tanınıyor.  Çinliler, popülasyonun azalması sebebiyle özel şirketler aracılığıyla Afrika ülkelerinden eşek eti ve derisi ithal etmeye başladı.

Çinliler Bu Kez  Gözünü  Etiyopya’nın Eşeklerine Dikti

Bu iddia, İngiltere merkezli The Donkey Sanctuary( Eşeklerin Güvenliği) adlı bir  Örgüt tarafından dile getirildi. Örgüt’e göre 7 milyondan fazla eşeğin bulunduğu Etiyopya, bu sayıyla dünyada en fazla eşeğin yaşadığı ülkelerin başında geliyor. Çinli’lerin Eşek etine olan düşkünlüğü sebebiyle ve bu ülkeden Eşek eti ithal etmesi sonucunda   1990’ların başında eşek sayısı 11 milyon civarında olan bu ülke’de eşek sayılı sürekli azalıyor.Her yıl  yaklaşık 300 bin  Eşek’in öldürülerek Çin’e satılması sebebiyle  2016’de bu sayının  6 milyona kadar gerilediği belirtiliyor.  Buna göre,  4 milyon Eşek’in  öldürülerek   etleri   Çinlilerin yemesi için bu ülkeye satılıyor.

Başkent Addis Ababa’da ticaretin kalbinin attığı yer olan Merkato bölgesinde her gün binlerce eşek, sahiplerine para kazandırmak veya onların yükünü hafifletmek için çalışıyor.

Sayıları neredeyse başkent nüfusunun iki katına ulaşan eşeklerin su içmesi ve otlamaları için bölgede özel alanlar bulunuyor. Otomobilden çok eşeğe sahip olan Etiyopya’da halk, eşeklerin önemini “Eşeksiz bir çiftçinin bizzat kendisi eşektir.” deyişiyle ifade ediyor.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Başkent Addis Ababa’nın 45 kilometre güneydoğusundaki Bishoftu kentindeki “Eşek Hastanesi” de 22 yıldır ücretsiz hizmet sunuyor.

Söz konusu hastanede acil durumlara müdahale için bir ambulans da bulunuyor.

Merkato’da eşekleriyle yük taşımacılığı yapan 23 yaşındaki Cemal İdris, hayvanlarının kendisi için önemini “Geçimimi idame ettirebilmek için bu 3 eşeğe bağlıyım. Yükünü taşıtacak birilerini bulduğumda para kazanmaya çalışıyorum.” sözleriyle anlatıyor.

 

Kaynak : Kanal 5 Haber.com  ( Tufan Aktaş ADDİS ABABA -ETİYOPYA)

Etiketler: » » » » » » »
Share
921 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ