logo

trugen jacn

ÇİN’İN TOPLAMA KAMPLARININ CANLI TANIĞI SAYRUGÜL,YAŞADIKLARINI KİTAPLAŞTIRDI

Doğu Türkistan’daki bir Çin Nazi Kampında öğretmen iken.Türk tutuklulara yapılan baskı,zulüm ve işkencelere dayanamayarak Kazakistan’a sığınan ancak.burada tutuklanarak baskı gören Kazak Türkü kahraman Aktivist Sayragül Savutbaykızı geçtiğimiz yıl İsveç’e mülteci olarak yerleşmişti. Tanık olduğu Çin Nazi Kamplarının durumu ile başından geçenleri Alman yazar Alexandra Cavulius’a anlattı.Alman yazar onun hayatını KİLİT TANIK adı ile kitaplaştırdı.Doğu Türkistan’daki ÇKP Faşizminin Türklere yönelik soykırım cinayetlerini korkusuzca ve yiğitce anlatan Kazak Türkü aktivist Sayragül Berlin’de yapılan kitabının tanıtım Toplantısında kitabı hakkında açıklamalarda bulundu.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin odağı olan toplama kamplarının canlı tanığı Sayragul Sauytbay’ın yaşadıkları, Alman gazeteci yazar Alexandra Cavelius tarafından kitaplaştırıldı.

“Anahtar Tanık (DieKronzeugin)” adlı kitap, 22 Haziran 2020 tarihinde Berlin’de yayıncı kuruluş tarafından yayımlandı. Kitabın tanıtım toplantısında, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa da yer aldı.

(Soldan sağa: Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, Alman gazeteci yazar Alexandra Cavelius, Sayragul Sauytbay)

SAYRAGUL SAUYTBAY’IN CEZA KAMPINDA YAŞADIKLARINI ANLATAN ÇİZGİ ROMAN

Öte yandan, Doğu Türkistanlı Sayragul Sauytbay’ın tanıklığını anlatan, “Bana ne oldu: Kazak kadının tanıklığı” adlı bir çizgi romanın yayımlandığı bildirilmişti.

Kazakistan asıllı Sauytbay’ın Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında yaşadığı dehşeti gözler önüne seren çizgi roman, Kırım Haber Ajansı tarafından renklendirildi. İşte o video:

https://qha.com.tr/haberler/guncel/toplama-kampinin-canli-tanigi-sayragul-sauytbay-in-hikayesi-kitaplastirildi/21
Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
416 Kez Görüntülendi.