logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSANLIK DIŞI CİNAYETLERİ HİTLER FAŞİZİMİNİ KAT KAT GEÇTİ

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da işlediği insanlık dışı  soykırım amaçlı Çin Faşizmi temelli cinayetlerinin Hitler Nazizminin soykırımlarını kat be kat geçtiği görülüyor. Ana ve babaları Çin Nazi kamplarına kapatılan ve onların kimsesiz kalan çocuklarının Hapishaneleri aratmayan  Yetimhanelere topluca konulduğunu  2-3  yaşındaki çocukların dahi bakımları ile  kendi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılama zorunda bırakıldığı bildiriliyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan’daki bir ilk okulun  Uygur çocuklarına Çince öğretmekle görevli  etnik bir Han  Çinilisi Öğretmen görev yapatığı okulda Çin işgal yönetiminin  insanlık dışı uygulamaları hakkında duygularını  açıkladığı bildirildi. Doğu Türkistan’daki güncel duruma ait çarpıcı  bilgi ve haberleri   ile tanınan “Zemistan = Kış” adlı haber sitesine konuşan Çinli öğretmen ana babası Çin Nazi kamplarına  hapsedilen Uygur çocuklarının  Çin Hapishanelerinden farksız Çocuk kamplarında kendi başına ve  bakımsız şekilde tutulduğunu ve bu durumdan son derece üzüntü duyduğunu ve  bir insan olarak çocuklara çok acıdığını  belirterek şöyle konuştu ;  “ 2018 yılının  Kasım ayında  çok şiddetli soğukların hüküm sürdüğü bir gün   8 – 9 yaşlarında tahmin ettiği bir Uygur çocuğun yazlık elbiseleri ile  dondurucu sağuklarda  titreyerek ağladığına şahit oldum.Bu çocuğun Ana ve babası Mart 2017’de Toplama kamplarına kapatıldığını ve  hangi kampta bulunduğu  hakkında kimse bir şey bilmiyordu. Bu çocuğun birkaç kardeşi ile birlikte  75-80 yaşları arasında olduğu büyük tahmin edilen ve hiçbir geliri olmayan Büyük  annesine  bırakıldığını öğrendim. Bu yaşlı Nine kendisi ve  barındırdığı çocuklarının yemek ihtiyacını dahi karşılayamadığı bilgisine ulaştım. Bu çocuğun durumunu gördükçe çok üzülüyorum.  Bölge’de yaşayan Uygur çocuklarının ana babalarından zorla koparılması ve onların sevgisinden ve bakımında mahrum edilmesi  olağan bir uygulama haline gelmiştir.”demiştir.

çİN iŞGALİNDEKİ doĞU tÜRKİSTAN'DAKİ ÇOCUKLARIN RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Özgür Asaya radyosunun  adı geçen Haber Sitesine dayanarak verdiği habere göre  Haber Sitesinin  Doğu Türkistan’da isimi açıklanmayan bir  Orta Okulda görevli Çinli öğretmenler ile konuştuklarını  onların  ifadesine göre  Okulda Çinli öğrenciler ile karma öğretime tabi tutulan Uygur öğrencilerin tamamının ana ve babasının Toplama kamplarına hapsedildiklerini bildirdi. Uygur öğrencilerin karma sınıflarda Çinli öğrencileri tarafından Okul idaresinin talimatı üzerine sürekli göztim ve kontrol altında tutulduklarını, Uygur öğrencilerin Çinli Okul arkadaşlarının gözünde “Gizli Terörcü” olarak algılandıklarını de bildiriyor. 

çİN iŞGALİNDEKİ doĞU tÜRKİSTAN'DAKİ ÇOCUKLARIN RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

 Uzman ve gözlemciler Çin işgal yönetiminin Uygur Türklerinin  geleceği olan bu masum çocuklara yönelik   bu uygulamalarının Hitler’in  insanlık dışı cinayetlerini kat kat geçtiğini Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklerin geleceğinden çok kaygılı olduklarını belirtiyorlar.

 

Share
1902 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ