logo

trugen jacn

ÇKP.FAŞİZMİNİN EMPERYALİST POLİTİKALARININ İLERİ KARAKOLU : KONFÜÇYÜS ENSTTİTÜLERİ

Yücel TANAY

Türk Dünyasında Konfüçyüs Enstitülerinin bulunduğu Ülkeler
Öncellikle Çin faşizmin atası olan Konfüçyüs “Bir Milleti Yok Edeceksen Önce Dilini yok et” fikirlerinin savunucu olması nedeniyle kurulan bu enstitrüye isminin verilmesi aslında Çinin yayılmacı, asimileci su yüzüne çıkarır.
Konfüçyüs Enstitülerinin kuruluş amacı Çin kültürünü ve dilinin yaygınlaştırılması amacı taşır..Konfüçyüs Enstitüleri, Çin Eğitim Bakanlığının bünyesinde olan Hanban’e direk bağlıdır. Hanban ise: “Çin Halk Cumhuriyeti, Çin dili Uluslararası Tanıtımı Ofisi” olup , Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’na doğrudan bağlı bir kuruluştur ve çeşitli ülkelere Çin dili ve kültür öğretimi kaynakları ve hizmetleri sağlamayı taahhüt eder.
İlk Konfüçyüs Enstitüsü, 2004 yılının Kasım ayında Pekin’de kuruldu. Pekin’deki Konfüçyüs Enstitüsü Genel Merkezi’nin 29.09.2018 tarihindeki resmi açıklamasına göre dünya genelinde 149 ülke ve bölgede 530 Konfüçyüs Enstitüsü ve 1.113 Konfüçyüs Sınıfı kurulmuştur.
Türk Cumhuriyetlerin’de Konfüçyüs Enstitüleri
Türkiye: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaz içi Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesinde kurulmuş, Sakarya üniversitesinde hazırlık aşamasında olmak üzere 5 tane Konfüçyüs enstitüsü, Jale Terzi Kolejinde bir adet Konfuçyüs sınıfı vardır.
Azerbaycan:
1)Azerbaycan Devlet üniversitesi
2) Azerbaycan Diller Üniversitesi
Kazakistan
1)L.N. Gumilov Avrasya Devlet üniversitesi
2)Kazak Ulusal Üniversitesi
3)K.Zhubanov Aktobe devlet üniversitesi
4)Karaganda Devlet teknoloji Üniversitesi
5)Kazakistan Ablayhan Üniversitesi
Kırgızistan
1)Bişkek İnsan Bilimler Üniversitesi
2)Oş devlet üniversitesi
3)Celalabat Devlet Üniversitesi
Tacikistan
1)Tacik ulusal üniversitesi
2) Tacik Metalürji üniversitesi
Türkmenistan
-yok
Özbekistan
1)Taşkent devlet üniversitesi
2)Semerkant Devlet yabancı diller enstitüsü
Türk cumhuriyetlerinden Kazakistan’da gençlere karşılıksız burslarla eğitilerek ,gelecekte çine hizmet edecek kadrolar yetiştiriyorlar. bu kadrolar Çin emperyalizminin yayılmasında kullanılıyor .
Çinin,Türkiyede,Çin dili ve kültürünü yaymak amacıyla Konfüçyüs Enstitüleri açmasına izin verilirken bizim de Çin’de Yunus Emre Enstitüsü açmamıza izin veriliyor mu?Ülkeler arası ilişkilerde mütekabiliyet esas ise?Çin izin vermiyorsa Yunus Emre Enstitüsüne neden Türkiye’deki Konfüçyüs Enstitüleri kapatılmıyor?

Etiketler: » » » » » » » »
Share
497 Kez Görüntülendi.