logo

trugen jacn
14 December 2014

BİR UYGUR PASAPORT İÇİN 16 ÇEŞİT SORUŞTURMADAN GEÇMEK ZORUNDA ..!

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri yurt dışına çıkabilmek için pasaport’a müracaat ettiklerinde ilk etapta 16 türlü güvenlik soruşturmasından olumlu olarak geçmesi gerekiyor. Pasaport için müracaat eden bir Uygur Türkü bu soruşturmalardan olumlu olarak geçebilirse, ancak yıllar sonra pasaportlarına kavuşabiliyor.

pasport-jedwel-tamgha-1.jpg

Pasaport Formunda yer alan kurumlar : 1. Kent(Köy)Komitesi 2.Emanet-Kredi Koopretifi 3. Mahalli Polis Merkezi 4. Köy Planlı Doğum Komitesi

Uluslar arası insan hakları ve Hukuk Teşkilatlarınca bu konuda yayınlanan çeşitli raporlara göre , günümüzde Doğu Türkistan’da Çin işgalinde yaşamak zorunda olan Uygurların karşılaştıkları en büyük problemlerden biri ve önemlisi de Uygurların Seyahet özgürlüğüne sahip olamamaları olarak gösteriliyor.
Güneydoğu Asya Ülkelerine kaçak yollardan gelebilen ve Türkiye’ye yanı selamete kavuşabilen Uygur Türklerinin anlatımlarına göre; Müslüman Uygurların Tayland ve Malezya gibi güneydoğu Asya ülkelerine kaçak yollardan gelmelerinin en önemli ve başta gelen sebeplerinden biri Doğu Türkistan’da normal şartlarda pasaport alamamak olarak gösteriliyor. Kaçak yollardan bu ülkelere çıkan Uygur Türkleri tutuklanıyorlar, aylarca ormanlık alanlardaki sağlıksız ve elverişsiz toplama kamplarında kalıyor ve perişan oluyor. Bu ülkelere gelebilen Uygurların çoğunluğu yasal ve normal yollardan pasaport alamadıkları için bu kaçak yollara başvurmak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.
Hür Asya Radyosu muhabiri Erkin Tarim’a konuşan Mehmet Oğuz adındaki bir Uygur mülteci , pasaport alma konusundaki zorlukları şöyle anlattı,” Doğu Türkistan’da yaşayan bir Uygur yurt dışına çıkabilmek için Pasaporta müracaat ediyor.Kendisine Yurt dışına çıkmak isteyenler için özel olarak hazırlanan bir form veriliyor.Bu form’da 17 değişik resmi kurum ve kuruluşun adı ve onay yeri bulunmakta. Şahıs cetveli doldurarak bu 17 resmi kurum ve kuruluştan onaylatmak ve olur almak zorundadır.Bunu tamaladıktan sonra ancak,pasaport alabiliyor.Eğer yerel Komünist Partisi’nin yetkililerine önemli miktarda rüşvet verildiği taktirde bu form ancak,6- 7 ay sonra tamamlanabiliyor. Pasaport için müracaat edenlerin en az % 70’inın müracaatları ilk müracaatta zaten reddediliyor. Ancak,müracaat eden etnik Çinli Vatandaş ise pasaport müracaatı 2-3 gün içinde tamamlanıyor ve pasaportuna kavuşur.” Şeklinde konuştu.

ئۇيغۇرلارنىڭ پاسپورت ئېلىش ئۈچۈن ئېلىشى زورۈر بولغان تامغىلار (داۋامى)

Kurumlar  :  Eğitim Müdürlüğü 2. Halk İşleri Bürosu 3. Fakirleri Destekleme İdaresi 4.  Emlak-İnşaat Bürosu  5. Siyasi Kanun Birleşik Cephe Bürosu 6.Köy Yönetim Bürosu.

Kaynak : rfa.org.uighur/Kişilik Hokuk/Erkin Tarım-12.12.2014

Etiketler: » » » »
Share
1909 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BİR UYGUR PASAPORT İÇİN 16 ÇEŞİT SORUŞTURMADAN GEÇMEK ZORUNDA ..!” için 1 yorum