logo

trugen jacn

ABD.DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI UYGUR KOMİSER DR. NURİ TÜRKEL İÇİN ÖZEL MESAJ YAYINLADI

Uygur Türkleri Washington'da Çin'i Protesto Etti - YouTube

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD.Dışişleri Bakanlığı bu ayın başlarında Yönetime bağlı UluSlar arası Dini Özgürlükler Komitesi Üyesi ( Komiseri) olarak atanan Doğu Türkistan doğumlu Uygur Türkü hukukçu ve insan hakları aktivisti Dr.Nuri Türkel hakkında özel bir mesaj yayınladığı bildirildi. Açıklamada bir Uygur Türkü’nün bu önemli bağımsız devlet Organına atanmasının Çin yönetimine verilen güçlü bir sinyal olduğu da özellikle belirtildi.

Özgür Asya radyosunun haberinde Türkel hakkındaki bu bilgilerin ABD.Dışişleri Bakanlığının kurumsal İnternet Portalının ” Paylaşılan Bilgiler ” başlıklı sayfasında 23 Haziran tarihinde yayınlandığı bildirildi. Haberde bu kuruma ilk kez atanan bir Uygur Türkü olan Av.Nuri Türkel’in hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler ve Bakanığın kendisi hakkında kanaatları hakkında şu ifadeler yer alıyor ; ” Nuri Türkel Çin’in Uygur bölgesinin Kaşgar kentinde Mao’nun başlattığı Kültür devrimi sırasında hamile Annesinin hapsedildiği bir toplama kampında dünya’ya gelmiştir. O,ülkesinde yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra 1995 yılında Yüksek Lisans öğrenimi için ABD’ye gelmiştir. O,ABD’de hukuk bilim dalında Yüksek Linasını tamamlayan ilk Uygur avukat olarak bilinmektedir. Daha sonra Washington’da bulunan Uygur İnsan Hakları Projesi’nin kuruluşu ve daha sonraki çalışmalarında önemli görevler üstlenmiştir.Özellikle Çin yönetiminin 2017’den başlayarak bölge genelinde kurduğu yüzlerce Çin tipi toplama kamplarında hukuksuz olarak hapsedilen milyonlarca Uygur,Kazak ve diğer azınlık olarak tanımlanan Müslümanların durumunun uluslar arası topluma duyurulması noktasında büyük çabalar göstermiş olup.Bakanlığımız bu çalışmalarından dolayı kendisini takdir etmektedir. Dr.TÜrkel’in bir bağımsız devlet kurumu olan Dini Özgürlükler Komitesi Üyeliğine atanması,ABD.yönetiminin Çin’in gönderdiği güçlü bir sinyal olduğu açıktır. Bu atama,Çin yönetiminin milyonlarca Uygur ve diğer azınlık müslümanları Çin tipi Toplama kamplarına kapatmasının kabul edilmesi asla mümkün olmayan bir uygulama olarak algılanmalıdır.” denildi.

Dr.Türkel : Benim Atanmam Sesi Kısılan Bir Topluma Verilen Önemin bir göstergesi

ABD.Dışişleri Bakanlığının kendisi hakkında yayınladığı açıklamayı değerlendiren Dr.Nuri TÜrkel şunları söyledi ; ” Benim bu önemli bağımsız devle Organına üye olarak atanmam yıllardan beri Uygurların çiğnenen insan haklarının tesbit ve kabul edilmesi ve bu hak ihlalerin hukuki olarak irdelenmesi ve gerekenlerin yapılması noktasında uzul yıllık deneyimlerinin bir yekünü olarak kabul edilebilir. ABD yönetiminin beni bu göreve layık görerek ataması sesi boğulan halkım için onlar adına kendilerini ifade etmem için verilen bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Boğazları sıkılarak Sesleri kısılan mazlum halkım adına onlar adına konuşmak benim için büyük bir onurdu ve aynı zamanda halkımın dert ve ıstıraplarını dillendirme ve duyurma hizmeti bana büyük bir huzur bahşetmektedir. ” şeklinde konuştu.

Dr.Nuri Türkel hakkında açıklamaların yer aldığı bu internet sitesi.ABD.Dışişleri Bakanlığının resmi kurumsal bu medya organı olup, bu ülke hakkında dünyayı blgilerdeinme görevini yürütüyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ